Sözcü Plus Giriş

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, seçim suçlarına ilişkin cezaların arttırılması ve parmak boyası sisteminin geri getirilmesi için kanun teklifi hazırladı.

Acar, TBMM Başkanlığına Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifini sundu.

Teklife göre seçmen kütüğü; adres kayıt sistemindeki bilgiler esas alınarak Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslara göre her yıl yeniden düzenlenecek, sürekli bilgi toplama ile her seçim döneminde güncelleştirilecek. Adres kayıt sistemindeki bilgilerin doğruluğunun çeşitli yöntemlerle denetlenmesinden Yüksek Seçim Kurulu sorumlu olacak. Yüksek Seçim Kurulu, doğrulama iş ve işlemleri ile ilgili seçimlere katılan siyasi partilere bilgi verecek.
Oy verme işlemini tamamlayan seçmenlerin sol elinin parmaklarından birine çıkmayan bir boya ile işaretleme yapılacak.
Teklif seçim suçlarına ilişkin cezaların arttırılmasını da öngörüyor.

-CEZALAR ARTIRILIYOR-

Seçmen kütüğüne yazılmak hakkı olmayan bir seçmeni yazan veya yazılmak hakkı olan bir seçmeni yazmayan veya kütüğe yazılmış olup da silinmesi gereken seçmenin adını silmeyen veya silinmemesi gerektiği halde o seçmenin adını silenler iki yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Eğer bu fiiller kayıtsızlık ve görevde gereken dikkat ve itinanın gösterilmemesinden ileri gelmiş ise altı aydan bir yıla kadar hapis cezası verilecek.