Sözcü Plus Giriş

Cengiz Aldemir/Sozcu.com.tr

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun akitebi ve yeni anayasa çalışmaları konusunda parti liderlerini ziyaret edip, önerilerini aldı. MHP, BDP ve CHP liderleriyle yapılan görüşmelerde ortak nokta “komisyon çalışmaları devam etsin” oldu. BDP ise “devam etsin ama hızlı yol alınsın” önerisinde bulundu.

Cemil Çiçek Meclis’te sırasıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaklaşık 50’şer dakika süren görüşmeler yaptı. Görüşmeler sonrası açıklama yapmayan Cemil Çiçek, yarın saat 13.30’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Bu görüşmenin ardından da Cemil Çiçek basın toplantısı ile hem görüşmelere ilişkin bilgi verecek hem de anayasa çalışmalarına ilişkin yol haritasını açıklayacak. Edinilen bilgi ise Başbakan Erdoğan aksine bir görüş bildirmezse, komisyonun yaz döneminde de çalışmalarını sürdürmesi olacak. Ancak bu tümüyle bugün yapılacak Başbakan görüşmesine bağlı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, masadan çekilen olmayacaklarını, görüşmeler devam ettikçe uzlaşılan madde sayısının artacağını söyledi. Bahçeli, diğer partiler ne yaparsa yapsın kendilerinin masadan kalkan olmayacağını ifade etti.

BDP ile yapılan görüşmeye, İmralı görüşmelerinin değişmez ismi, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da katıldı. Görüşme sonrası açıklamayı ise BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak yaptı.

Anayasa çalışmaları konusunda Cemil Çiçek’e teşekkür ettiklerini belirten Kışanak, Türkiye’nin bir yıldır anayasa çalışmalarının yürütüldüğünü, ancak beklentileri karşılayacak bir düzeye gelinmediği eleştirisi getirdi. Bunun büyük bir problem olduğunu ve giderilmesi gerektiğini söylediklerini aktaran Kışanak, komisyon çalışmalarının sürmesi ve hızlanmasını arzuladıklarını, çünka 30 yıldır kamuoyunun beklentisinin de bu olduğunu söyledi. Yeni, demokratik, sivil bir anayasanın koşullarının oluştuğunu, ancak Meclis’teki çalışmaların bunu karşılamaktan uzak olduğunu kaydeden Kışanak, bütün partilerin böyle bir anayasa vaadinde bulunduğunu, ancak yerine getirilmediğini söyledi.

Komisyonun çalışmalarını sürdürmesini, uzlaşılan madde sayısını artırmasını arzu ettiklerini kaydeden Kışanak, komisyon çalışmalarının şimdiye kadar “masa devrilmesin, ama yol da alınmasın” yaklaşımıyla yürütüldüğünü, kendilerinin ise “masa devrilmesin ama yol da alınsın” dediklerini söyledi. Bütün partilerden de bunu beklediklerini belirten Kışanak, çünkü toplumun beklentisinin de bu olduğunu ifade etti. Kışanak, ne olursa olsun Türkiye’nin beklentisinin “yeni, çcoğulcu, sivil, demokratik bir anayasa” olduğunu söyledi. Kışanak, siyasi partilerin tamamının da sözünün bu olduğunu ve halka verilen bu sözün gereğini yapmak durumunda olduklarını dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da süreç uzarsa uzlaşılan madde sayısının artacağını söyledi. Görüşmeleri tıkayan temel konunun, AKP’nni başkanlık ısrarı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “ Eğer süreç biraz daha uzars a üzerinde uzlaşılan madde sayısının artacağını düşünüyoruz. görüşmeleri tıkayan temel bir konu var. akp nin başkanlık ısrarından vazgeçmemesi. yaklaşık 40 madde akp nin başkanlık ısrarı nedeniyle görüşülemiyor. biz akp nin bu ısrarından vazgeçip diğer maddelerinde tartışılması yapılabilirse büyük ölçüde uzlaşılacağı düşüncesindeyiz. Öte yandan sayın başkana üzerinde mutabık kalınan ve kalınmayn komisyonun yaptığı çalışmaları kamuoyunun tartışılmasına açılmasınıistediğimizi söyledik. bu komisyonun yetkisinde dedi. bugüne kadar yapılan çalmışmalar bir şekliyle kamuoyuna yansıtılmalı.
görüşmelerin kesilmesini istemiyoruz. görüşmeler kesilmemeli. türkiye nin çağdaş özgürlükçü bir anayasaya ihtiyacı var.

Her partide üç milletvekili arkadaşımız var. yerel seçimlerde bu arkadaşlarımız gerekirse seçim sürecine katılmamış olurlar. anayasa gibi çok temel bir değişikliği yapıyoruz. önemli bir görev üstlendiler bu arkadaşlarımız. meclis tatil olduğu süre içinde de çalışmalarını sürdürebilirler. bütün mesele niyette arkadaşlar. anayasa metni bir uzlaşma metnidir. demokrasimizin ana omurgasını oluşturur. Geri çekilmek, tatil geliyor, seçim geliyor gibimazaretlere sığınmak doğru değil. anayasa çok temel bir yasadır bu temel yasa üzerinde bizim oturup düşünmemiz, tartışmamız gerekiyor… anayasa kapalı kapılar arkasında yapılacak bir metin değildir. görüşmeler hiç bir mazaret üretmeden devam etmelidir..

Yaklaşık 40 maddenin AKP’nni bu ısrarı nedeniyle görüşelemediğini söyledi. AKP’nni bu ısrarından vazgeçmesi halinde sorunun büyük ölçüde çözüleceğine inandığını belirten Kılıçdaroğlu, Cemil Çiçek’e komisyon çalışmalarını kamoyuna açmaları önerisinde bulunduklarını ifade etti. Çiçek’in bunun komisyonun yetkisinde olduğunu söylediğini aktaran Kılıçdaroğlu, görüşmelerin sürmesini istediklerini söyledi.

Yayınlanma Tarihi:17:50,