Sözcü Plus Giriş

Kılıçdaroğlu, Avrupa’yı Ortaçağ’dan kurtaran durumun İslam sonrası gelişen bilim olduğunu belirterek “Hz. Muhammed en büyük devrimcidir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ilahiyatçılar ve gazetecilerle iftarda bir araya geldi. Gençlerbirliği Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen iftar programı, Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı. Basına kapalı yapılan programa, arasında Prof. Dr. Nusret Çam, Baki Adam, Muammer Esen, Nesimi Yazıcı gibi isimlerin bulunduğu ilahiyatçı akademisyenlerin yanı sıra bu alanda faaliyet gösteren bazı sendika başkanları da katıldı. Programda ayrıca bazı gazetelerin Ankara temsilcileri, ilahiyatçı yazar İsmail Nacar ile kendilerini “Devrimci Müslüman Gençler” olarak adlandıran grup adına da Eren Erdem yer aldı. İftarda bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, Hazreti Muhammed’in dünyadaki en büyük devrimci olduğunu, Avrupa’yı Ortaçağ’dan İslam sonrası gelişen bilimin kurtardığını belirterek, “Bugün geride kalınmışsa bu sorgulanmalı” dedi.

“Din mezheplere indirildi” eleştirisi de yapan Kılıçdaroğlu, siyasetçilerin dini alana girmesini büyük haksızlık olduğunu savundu.