Sözcü Plus Giriş

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, eski CIA ajanı Edward Snowden'in açığa çıkardığı dinleme skandalını TBMM gündemine taşıdı. Seçer, Başbakan Erdoğan’a, Geçen yıl odanızdaki prizde bulunduğu açıklanan dinleme cihazını ABD’lilerin yerleştirdiği iddiaları doğru mudur? diye sordu.

Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Seçer, “Eski CIA ajanı Edward Snowden’ın açığa çıkardığı dinleme skandalı ABD’de Türkiye’ye ait büyükelçilik ve diğer diplomatik misyonları da içerdiği iddiaları basına yansımıştır. Konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, diğer ülkeler hakkında bilgi toplamanın “alışılmadık” bir durum olmadığını ifade etmiştir.”diyerek şu soruları yöneltti:

Snowden’ın açığa çıkardığı bu iddialar doğru mudur? Doğru ise olay hakkında hükümetiniz nasıl ve hangi bilgi belge paylaşımları üzerine bilgi sahibi olmuştur?

MİT ve/veya diğer istihbarat birimleri iddiaların doğru olup olmadığını tespit etmek üzere hangi çalışmaları yapmıştır?

ABD’nin dinlediği yabancı temsilcilikler arasında yer aldığı iddia edilen Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde ve/veya Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer elçilik ve diğer binalarında önergenin yanıtlandığı tarihe kadar “böcek’ araması yapılmış mıdır? Yapıldı ise sonuçları ne olmuştur?

Yapıldığı belirlenen dinlemelerin, üst düzey bürokrasi ve yöneticileri kapsadığı için, Türkiye’de de en üst düzeyde bir dinleme faaliyeti olduğu ifade edilmektedir. Geçen yıl odanızdaki prizde bulunduğu açıklanan dinleme cihazının, “iletişim kablolarına bağlanan özel donanımlar” üzerinden dinleme yapan ABD’lilerin yerleştirdiği iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

22 Aralık 2012’de katıldığınız bir televizyon programında “Bunu buraya kim koydu, bunu da çıkartacağız”  açıklamanızın üzerinden geçen dönemde sözü edilen olayla ilgili gelinen son aşama nedir?

Başbakanlığa bağlı olan istihbarat birimleri veya diğer istihbarat kurumları sözü geçen olayı kim ya da kimlerin yaptığı konusunda hangi çalışmaları yapmıştır? Yapılan çalışmaların sonuçları ne olmuştur?

Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde her biri ayrı ayrı gösterilmek üzere hangi kamu kurum ve kuruluşları “böcek” aramasından geçirilmiş, sonuçları ne olmuştur?