Sözcü Plus Giriş

Balyoz Davası’nda en son eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına’ya 20 yıl hapis kararı çıkmıştı. 361 sanıklı Balyoz davasının temyiz duruşması Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde başladı. Davanın temyiz duruşması Yargıtay Konferans Salonu'nda yapılıyor. 120 sanık avukatının bulunduğu duruşmaya sanıklar katılmıyor. 245 kişilik salona 120 avukat ve 40 gazetecinin ismi akredite edildi. Yargıtay'daki temyiz duruşması için güvenlik önlemleri artırıldı.

YARGITAY BİNASINA VATANDAŞLAR AKIN ETTİ – VİDEO

TOMALAR HAZIR BEKLETİLİYOR

Çevik kuvvet ekiplerinin hazır bekletildiği Yargıtay binasının girişinde TOMA'lar da bulunuyor. İsimleri kontrol edilerek Yargıtay'a giriş yapan sanık avukatları ve gazetecilere barkotlu kartlar verildi ve kontrolden geçerek duruşma salonuna alındılar. Duruşma izdiham nedeniyle 09.00'da başlaması gerekirken, yarım saat gecikmeli olarak başladı. Duruşma için adli tatil süresince mahkeme çalışacak. Sanık avukatları yerel mahkemenin kararına ilişkin savunma yapacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 361 sanıktan, 256 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarının onanmasını, 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarının bozulmasını, 2 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının düzelterek onanmasını, 35 sanık hakkında verilen beraat kararının onanmasını, 1 sanık hakkındaki beraat kararının ise bozulmasını istemişti.

“HUKUK KIRINTISI VARSA BU KARAR BOZULACAKTIR”

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, temyiz duruşmalarının ardından kararını açıklayacak. odatv’ye konuşan dava avukatlarından Hüseyin Ersöz, Yargıtay’dan beklenen karara ilişkin “Türkiye’de ‘hukukun kırıntısı dahi kalmış olsa’ bu karar bozulacaktır. Balyoz davasına bakan mahkeme, infial yaratacak düzeyde öylesine hukuka aykırı karar ve uygulamalara imza attı ki bunu Yüksek Mahkeme’nin’görmezden gelebileceğini” düşünmüyorum’ diyerek 20 Temmuz’da adli tatilin başlaması nedeniyle kararın Eylül’de açıklanmasını beklediğini söyledi.

STK’LARDAN ÇAĞRI: “ASRIN İFTİRASI BALYOZ TERTİBİ BOZULACAK”

Vardiya Bizde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Gençlik Birliği’nin de aralarında bulunduğu STK’lar, Yargıtay’da görülen temyiz duruşmasına katılım çağrısı yapmıştı.

Yargıtay binası önünde sanık yakınları başta olmak üzere yüzlerce insan toplandı.

ELEKTRİKLER KESİLDİ

Bir çok ilkin yaşanacağı temyiz duruşması öncesinde polisle avukatlar, gazeteciler ve sanık yakınları arasında tartışma yaşandı. Arbedenin ardından ismi listede yer alan kişiler duruşma salonuna alındı. Duruşmada savcılık tebliğnamesi okunduğu sırada elektrikler kesildi.

Salonda aynı zamanda 4 sivil polis yer alıyor. CHP milletvekilleri Bülent Tezcan, Emine Ülker Tarhan ve Dilek Akagün Yılmaz da duruşmayı izliyor.

DOSYAYA İLİŞKİN RAPOR OKUNUYOR

Yargıtay 9. Ceza Dairesi üye raportörü dosyaya ilişkin raporunu okuyor.  Balyoz Davası’nda en son Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına’ya 20 yıl hapis kararı çıkmıştı. 361 sanıklı Balyoz davasının temyiz duruşması Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde başladı. Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul’un başkanlık yaptığı heyette, Üyeler Ahmet Toker, Fikriye Şentürk, Abdurrahman Kavun Hamza Yaman yer alıyor. Duruşmada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nı Savcı Zülfikar Altınyüzük'ün heyetin bulunduğu kürsüden ayrı bir konumda oturması dikkat çekti.

SAVUNMALAR ALFABETİK SIRALAMAYA GÖRE YAPILACAK

Yargıtay Konferans Salonu'nda yapılan duruşma Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri kesintisiz olarak devam edilecek. Duruşmanın usulü hakkında bilgi veren Başkan Ertuğrul, yargılamaların aleni olduğunu ancak salondaki yetersizlik nedeniyle duruşmaya isimleri listede yer alan sanık avukatları basın mensuplarının alınacağını açıkladı. Avukatlar duruşmada savunmalarını alfabetik soyadı sıralamasına göre yapacağını belirten Ertuğrul, her bir sanık için bir avukatın savunma yapacağını belirtti. Avukatların savunma sıralamasını değiştirme talepleri ise dikkate alınmayacak. Savunmalar duruşmalı olarak temyiz talebinde bulunan sanıklar için geçerli olacak. Duruşmalı temyiz talebinde bulunmayan sanıklar için savunma yapılmayacak. Duruşma, raportör üyenin dosyaya ilişkin raporunu okumasıyla başladı. Raporun okunması sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tebliğnamesi okunurken daha sonra ise sıralamaya göre avukatlar savunma yapacak.

 

Yayınlanma Tarihi:08:15,