Sözcü Plus Giriş

BALIKESİR’de, yol kenarındaki otluk alanda başlayan ve 9’uncu Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait ormanlık alana sıçrayan yangın, havadan ve karadan müdahale ile söndürüldü. Alevlerin, ilk belirlemelere göre, 1 hektarı orman, toplam 2.5 hektar alanı küle çevirdiği bildirildi.

Balıkesir-İzmir Karayolu kenarındaki kuru otların tutuşması sonucu saat 15.00 sıralarında yangın çıktı. Kuvvetli esen rüzgarın etkisiyle alevler, 9’uncu Ana Jet Üs Komutanlığı arazisine sıçradı.

191’nci ve 192’nci filolarda konuşlandırılan F-16’ların bulunduğu üsse sıçrayan yangın korkuttu. Askerlerin alevleri söndürmede yetersiz kalması üzerine Balıkesir Orman bölge Müdürlüğü’ne ait 1 yangın söndürme helikopteri, 8 arazöz ile Balıkesir Belediyesi İtfayesi, 9’ncu Ana Jet Üs Komutanlığı ve Devlet Hava Meydanları işletmesine ait 20 itfaiye aracı da bölgeye sevk edildi. Askerler, orman işçileri ve belediye ekiplerinin özverili çalışmaları sonunda alevler yaklaşık 1 saatte kontrol altına alınarak söndürüldü.

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, yangının ilk belirlemelere göre 1 dönümlük alandaki çam ağaçları ile 1,5 hektarlık otluk alanı küle çevirdiğini belirtip, çıkış nedenin araştırıldığını söyledi.