Sözcü Plus Giriş

Bu sabah saatlerinde düzenlenen operasyonda 30 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi (TEM) ekiplerinin Özel Harekat destekli son operasyonu dün, sabah saatlerinde başladı. Gezi Parkı eylemlerinde polise ve esnafa yönelik şiddet gruplarını hedef alan ekipler, çok sayıda adrese baskın düzenledi. Eş zamanlı operasyonlarda gençlik ve öğrenci yapılanmalarını koordine ettiği ileri sürülen 30 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların arasında TGB İstanbul İl Başkanı Olgu Özdemir ile TKP üyeleri de bulunuyor. Şüphelilerin bulundukları yerlerde arama yapan polisler, çok sayıda belge ve dijital malzemeye el koydu. Operasyonların genişleyerek devam edeceği ve özelikle Ankara’da gözaltıların olabileceği öğrenildi.

GÖZALTINA ALINANLAR EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜ – VİDEO

CHP’li genç de gözaltında

Polisin bu sabah saatlerinde yaptığı baskınlarda CHP Sancaktepe Gençlik Kolları’ndan Umut Öner adlı bir gencin de gözaltına alındığı öğrenildi.

MİLLET DERNEĞİ’NDE DE ARAMA VARDI

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Gezi Parkı soruşturması kapmasında Fatih’teki Millet Derneği İstanbul Şubesi’nde arama yaptı. Yaklaşık 2 saat süren aramada polis, iki çuval belge ve dokümanı incelemek üzere el koydu.

Ekipler, sabahın erken saatlerinde Fatih, Oğuz Han Caddesi, Erseven Sokak Numara 3’te bulunan Millet Derneği İstanbul Şubesi’nde arama yaptı. Burada yaklaşık 2 saat arama yapan polis, iki çuval halindeki çıkardığı bazı belge ve dokümanlara el koydu. Ele geçirilen belge ve dokümanlar incelenmek üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Yapılan aramalarla ilgili hiç kimsenin gözaltına alınmadığı belirtildi.

EV ARAMASI VE YAKALAMA KARARI ÇIKAN İSİMLER

Sendika.org hakkında ev araması ve yakalama kararı çıkanların listesini yayınladı. İsimlerden bazıları şunlar: Cengizhan Cora, Uğur Gümüşkaya, Ramazan Akgün, Burak Sayım, Engin Uğur, Gökay Işık, Cihan Uyanık, Çağla Ural, Ozan Erdoğan, Erdem Arslan, Denizcan Sarıkaya, Andaç Yıldırım, Ersin Keleş, İsmail Cem Bulur, Tahir Özgür Kütahya, Uğur Cucu, Ali Coşkun, Yiğit Ergün, Bircan Birol, Cem Erarslan, Naim Göktaş, Damla Arslan, Sezai Keskin, Şehmuz Altay, Barış Alpuğan, Zafer Alpuğan, İbrahim Okan Özkan, Savaş Çiçek, Nevzat Behzar, Münir Aktan, Deniz Bin, Devrim Yılmaz, Düzgün Polat, Erkan Kurç, Mustafa Ali Bülbül, Selçuk Kalaycıoğlu, Deniz Umur Şahin, Hüseyin Demirezen, İlhan Çoban, Meriç Yapışkan, Okay Koçak, Umut Öner, Ceren Çoban, Hasret Deniz Özçelik, Okan Çevik, Cihan Parıltı, Ahmet Paket, Hasan Mert Kaynar, Ömer Yıldız, Güneş Atalay, Bulut Baran Korku, Uğur Karakuş, Şahin Berber, Kadir Ev, Cahit Atalay.

İTÜ YURDU BASILDI

Kolektif üyesini İTÜ yurdunu basarak gözaltına alan polisler, tepki çekmemek için olayın hırsızlık olduğunu söylediği bildirildi. Halkevleri Eski Genel Başkanı İlknur Birol’un evinde arama btti. Bilgisayar imajları aileye verilmedi. CDlerin içi açılmadan çuvala dolduruldu.

Sancaktepe’de de Özgür Gelecek, Devrimci Demokrasi dergi okurları ile AKA-DER ve HKP üyesi 26 kişi gözaltına alındı. Baskın yapılan evler arasında Halkevleri GYK üyesi İlknur Birol’un evide var.

HKP İLÇE SEKRETERİ’NİN EVİ BASILDI

Halkın Kurtuluş Partisi Sancaktepe İlçe Sekreteri Deniz Bin’in evine “Halkı isyana teşvik etmek” suçlaması ile şafak baskını yapıldı.

İlçe Sekreteri Deniz Bin’in evinde yapılan arama bitti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

TGB’LİLERİN EVİNDE ARAMA

İstanbul’da şafak baskını. TGB İl Baskanı Olgu Özdemir ve TGB’li Gizem Doğan’ın evlerinde polis arama yapıyor.

KOLEKTİFLERDEN 10 GÖZALTI

İstanbul'da polisin bu sabah 05.30 sularında bir çok eve yaptığı eş zamanlı baskınlarda öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut üyesi 10 kişi gözaltına alındığı öğrenildi.

TGB YÖNETİCİSİNİ BULAMAYINCA KARDEŞİNİ ALDILAR

Polis Türkiye Gençlik Birliği İstanbul İl Yöneticisi Barış Alpuğa’nı evde bulamayınca kardeşi Zafer’i kitaplarıyla gözaltına aldı. Bu hafta operasyon sırası Kolektiflerde, İstanbul’da çok sayıda ev basılmış, gözaltılar var.

İZMİR’DE TUTUKLU SAYISI 48’E ULAŞTI

4’üncü dalgada tutuklanan 11 kişi ile birlikte İzmir’de tutuklananların sayısı 48’e yükseldi.

Taksim Gezi Parkı protestolarına verilen destek sırasında kamu ve özel binalarına zarar verip, molotofkokteylli saldırı düzenleyerek halkı kışkırttıkları ileri sürülen kişilere yönelik farklı zamanlarda 4 ayrı operasyon düzenlendi. İzmir merkez olmak üzere İstanbul, Balıkesir, Bursa, Batman ve Manisa’da önceden belirlenen çok sayıda adrese operasyonlar düzenlendi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince son olarak geçen Pazartesi günü düzenlenen 4. dalga operasyonda yakalanan 15 kişi ile birlikte aralarında DHKP-C, TKİP, MLKP, MKP, TKEP L terör örgütlerine üye oldukları ileri sürülen toplam 57 kişi, yapılan baskınlarda gözaltına alındı.

Yayınlanma Tarihi:09:19,