Sözcü Plus Giriş

İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün 30 kişiden oluşan denetim ekibi önceden belirlediği 147 farklı işyerine polis eşliğinde gece denetimi yaptı.

Bayrampaşa’da denetim ekipleri, girdiği bir et depolama tesisinde yerlerdeki etleri görünce adeta şok oldu.

Denetim ekiplerinden bir yetkili, “Kendi çocuğunuza bunları yedirir misiniz” diye sorunca, hiç beklemediği bir cevap aldı.

Depo sahibi Mehmet İkram, “Ben kendi çoluk çocuğuma yediriyorum. Niye yedirmeyeyim dedi. İkram'a ait olan depoda bulunan etlerin yerlerde ve çürümüş olduğunu belirten denetim görevlisi, etlerin sağlıksız ve nereden geldiğinin belli olmadığını söyledi. Bunun üzerine depo sahibi İkram, “Ben burada kaçak iş yapmıyorum ve vergi mükellefiyim” diyerek kendini savununca, denetim görevlisi, İkram'dan gerekli belgeleri istedi. İkram bu kez de, “Ben buraya yeni başladım. Tarım Bakanlığı'na başvurdum” yanıtını verdi. İkram'a denetim ekibi tarafından gıda onay belgesi olmadığından 12 bin 801 TL para cezası kesildi .Ayrıca belge alana kadar depo mühürlendi.

“DENETİM ŞART”

Denetim sırasında kurallara uygun işletmelerde olduğu görüldü. Tahsin Kutlar'a ait işyerine giren denetim ekipleri depoda bulunan etlerin kurallara uygun olduğunu belirtti. Ayrıca denetim yetkilileri işyeri sahibi Kutlar'ın evraklarının da eksiksiz olduğunu kaydetti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kutlar, “Denetimlerin daha sık yapılması bizim için daha iyi” şeklinde konuştu

Denetim ekiplerinin önceden belirlenen bir işyerinin kapalı olması üzerine, yanlarında bulunan çilingirden yardım istedi. Kapalı olan işyerinin kepenklerinde bulunan kilitleri demir makasla keserek açınca, kovalara doldurulmuş salçaların sağlıksız olduğunu belirlendi.

Bu işyeri hakkında da işle yapıldı. Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerin sonuçları ile ilgili daha sonra kamuoyunua açıklama yapılacağını bildirdi.
(Soner Hasırcıoğlu/DHA)