Sözcü Plus Giriş

Gezi için öğretmenlerin öğrencileri teşvik ettiği iddiası üzerine okullara müfettiş gönderildi Tehditle öğrencileri sorgulayan müfettişler telefon numaralarını topladı, Twitter şifrelerini istedi.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre; Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, öğretmenlerin öğrencileri Gezi Parkı eylemlerine katılmaları yönünde teşvik ettiği iddiası üzerine başlattığı soruşturma kapsamında Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi'ne de müfettiş gönderildi. Ancak her okuldan ayrı olarak burada 57 öğrenci de müfettiş sorgusuna girdi. Müfettişler öğrencilere ısrarla “Sizi suçlamıyoruz, sizi kim yönlendirdi, hangi öğretmen teşvik etti? Eğitim Sen grevi için yapılan açıklamayı hangi öğretmen düzenledi” sorularını yöneltti. Okula gelen bakanlık müfettişleri, öğrencileri eyleme davet eden cep mesajlarını kimin attığını belirlemek için öğrencilerin telefon numaralarını toplayarak Twitter hesaplarının şifrelerini de istedi.

Söz konusu lisenin öğretmenleri, Gezi Parkı eylemlerine destek olaylarının 3. günü olan 3 Haziran Pazartesi günü okulda yaşananları anlattı.

Siyah giyinerek okula geldiler

Sosyal medya üzerinden örgütlenen öğrenciler ve serbest kıyafet düzenlemesinden de yararlanarak okula tamamen siyah giyinerek geldi. Öğrenciler teneffüslerde okulun bahçesinde “Faşizme karşı omuz omuza”, “Tayyip istifa” sloganları attı. Okul yönetimi, öğrencilerin okul dışına çıkmasına izin vermedi. Okul yönetimi bir adım daha atarak öğrencilerin okul bahçesine çıkmalarını da yasakladı. Bunun üzerine öğrenciler, okul koridorlarında sloganlarla oturma eylemi yaptı. Öğrenciler ders bitiminde Kızılay'a gitti. Okul öğretmenlerinin ders saatleri içinde hiçbir öğrenciyi Kızılay'a götürmesi gibi bir durum yaşanmadı. Zaten olay günü gündüz saatlerinde Kızılay ya da Kuğulu Park'ta bir protesto da yaşanmadı.

57 liseliye müfettiş sorgusu

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün soruşturması kapsamasında Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi'ne gelen müfettişlerin, öğretmenlerin isimlerini vermeleri için öğrencileri korkuttukları da öne sürüldü. Buna göre müfettişler, öğrencilerin cep telefonu numaralarını alarak “GSM operatörleri yardımı ile gelen mesajlara bakacaklarını, hangi öğretmenden gelen mesajla eylem yaptıklarını öğreneceklerini” söyledi. İkinci olarak müfettişler öğrencilere, “Kızılay'daki komiserlerin elinde sizin ve yanınızdakilerin görüntüleri var, bize doğruyu söyleyin” tehdidinde bulundu. Bir başka bilgiye göre ise, hangi öğretmenlerle iletişim içinde olduğunu belirlemek amacıyla öğrencilerin Twitter adresleri ile şifreleri de istendi. Öğrenci velilerinin bu şekilde yürütülen bir sorgulama karşısında tepkili oldukları ve önümüzdeki günlerde basın açıklaması düzenleyecekleri öğrenildi.