Sözcü Plus Giriş

‘O ücret, insan haklarına aykırı’

15 liralık yurt dışı çıkış harcının Anayasa ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırılması istendi.

Güncellenme: 09:24, 28/07/2013
‘O ücret, insan haklarına aykırı’

Yurt dışına çıkışlarda alınan 15 liralık harç ücretinin ‘'Anayasa ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine aykırı'' olduğu savunularak kaldırılması istendi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi tarafından bu konuda hazırlanan kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. Gazeteport’un haberine göre; Hamzaçebi, 15 liralık harcın tamamen kaldırılmasını ve yurt dışı çıkışlarda hiçbir ücret alınmamasını istedi. Kanun teklifinin gerekçesinde de, şöyle denildi:

‘' İnsan Hakları Evrensel bildirgesinde herkesin, herhangi bir devletin arazisi dahilinde dolaşabilme ve yerleşebilme hakkı olduğu belirtilmiştir. Herkes memleketinden ayrılma ve geri dönebilme hakkına da sahiptir. 1982 Anayasasında da, herkese seyahat özgürlüğü tanınmıştır. Bu hak sadece suç soruşturması nedeniyle hakim kararı ile engellenebilir. Yurt dışına çıkışta kamu tarafından verilen herhangi bir hizmet yoktur. Kamusal bir hizmet olmadığına göre, vatandaştan harç da talep edilemez''

Hamzaçebi, 2012 yılında Maliye Bakanlığının yurt dışı çıkış harcı için 111.607 bin lira gelir hedeflediğini, ancak bu miktarın 67.082 bin lirada kaldığını da açıkladı. 2013 bütçesinde ise bu hedef azaltıldı ve yıl sonu itibarıyla, 68.000 bin lira gelir elde edilebileceği öngörüldü. 2013'ün ilk iki ayındaki tahsilat ise, 11.943 bin lira oldu.