Sözcü Plus Giriş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, İçişleri Bakanlığı'na yönelttiği soru önergesiyle Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin 11 Haziran 2013 tarihinde Van'da Özel Divan Hayat Hastanesi'nde operasyon düzenlediğini ve 1193 kişinin tedavi edilmediği, ameliyat olmadığı halde bu şekilde gösterilerek Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) toplam 443 bin TL zarara uğratıldığı iddiasını gündeme getirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in yanıtlaması istemiyle TBMM'ye sunduğu soru önergesinde Van ile ilgili çarpıcı bir gelişmeyi gündeme getirdi.

Operasyon 11 Haziran'da düzenlendi

Oran'ın Bakan Güler'e yönelttiği soru önergesi şöyle:

“- Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi Başkanlığı ekipleri 11 Haziran 2013 tarihinde Van'da Özel Divan Hayat Hastanesi'nde operasyon düzenledi mi?

443 bin TL'lik SGK zararı

– Söz konusu operasyonunun; 1193 kişinin tedavi edilmediği, ameliyat olmadığı halde bu şekilde gösterilerek Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) toplam 443 bin TL zarara uğratıldığı gerekçesiyle düzenlendiği bilgisi doğru mudur?

– Operasyonda gözaltına alınan 8'i doktor toplam 21 kişi hakkında hangi işlemler yapıldı?

– Bu olaya dair tahkikat, soruşturma, kovuşturma hangi aşamadadır? Konuyla ilgili dava açılmış mıdır, kaç kişi hakkında işlem yapılmıştır, isimleri nelerdir?

– Van Özel Divan Hayat Hastanesi sahibi ve yöneticileri kimlerdir? Hastanenin sahibi hakkında hangi işlemler yapıldı?