Sözcü Plus Giriş

Ali İsmail'in dövüldüğü yerin görüntülerinin kaydedildiği Beşik Otel'in hard disklerini tutanak tutmadan alan polisin, iki gün sonra ‘Açılmadı' diyerek getirdiği öne sürüldü.

Gezi eylemlerinin ilk günlerinde Eskişehir'de sokak ortasında dövüldükten sonra komaya giren ve önceki gün yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın dövülme anına ilişkin görüntülerin silinmesi ile ilgili çarpıcı iddialar gündeme geldi. İddialara göre, Korkmaz'la ilgili soruşturma devam ederken polis olay yerine yakın olan Beşik Otel'e giderek görüntülerin kaydedildiği hard-diski aldı. Ancak hard-diskin alındığına ilişkin herhangi bir tutanak tutulmadı. Polis, 2 gün sonra yeniden otele gelerek hard-diskin açılmadığını söyledi ve otel yetkililerinden diskin açılmasını istedi. Bunun üzerine kamera sistemlerini kuran firmadan bir personel çağrıldı. Bu kişinin hard-diskleri açmasının ardından, hard-diskin teslim alındığına ilişkin bir tutanak tutuldu. Böylece hard-disk poliste 2 gün kayıt dışı tutulmuş oldu.

Jandarma Kriminal'de

Eskişehir Başsavcılığı, bilirkişilerin açamadığı silinmiş dosyalar için görüntülerin kriminal laboratuvara gönderildiğini açıkladı. Buna göre, 40 adet CD, kamera görüntülerinin kayıt edildiği recorder ve harici harddiskler 28 Haziran'da Ankara Jandarma Kriminal Laboratuvarları'na gönderildi.

Gizli tanık artık gizli değil

Bu arada, “gizli tanık” olmak isteyen olayın görgü tanığının, soruşturmanın başında Müracaat Savcılığı'na kimlik bilgilerini vererek ifade verdiği, ancak daha sonra can güvenliğinden endişe ederek “gizli tanık” olmak için başvurduğu ortaya çıktı. Savcılık, suçu “örgüt” kapsamında değerlendirmediği için başvurusu reddedildi.

Ağabey: Kayıtlar sağlam alınmıştı

Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi, Antakya'nın Ekinci Beldesi'ndeki evlerinde taziyeleri kabul etti. Ağabey Gürkan Korkmaz, şunları söyledi: “Otel yetkilileri görüntülerin emniyet tarafından ilk alındığı zaman açıldığını, denendiğini hatta bir kısmının kopyalandığını ondan sonra hard diskin emanete teslim edildiğini beyan etti. Sağlam olarak teslim alınan hard diskler emniyetten savcılığa gittiğinde artık açılamıyordu. Hala da bilgilere ulaşılmış değil.”

Yayınlanma Tarihi:09:49,