Sözcü Plus Giriş

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, şoförleri artan sıcaklar konusunda uyararak, ramazanda aşırı hızdan kaçınmalarını ve trafik kurallarına uymalarını istedi.

Apaydın, yaptığı yazılı açıklamada, ramazanda oruç nedeniyle çoğu insanda kan şekerinin düştüğünü, açlık, susuzluk ve yorgunluğa bağlı olarak reflekslerin yavaşladığını ve dikkat dağılması yaşandığını ifade ederek, bu dönemde sürücülerin her zamankinden fazla dikkatli, sabırlı ve duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

Sürücülere iftara yetişmek için acele ederek, kendilerini ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemeleri uyarısında bulunan Apaydın, “Hiç değilse Ramazan ayı boyunca trafik kazalarından dolayı üzücü haber almamak için acele etmeden, trafik kurallarına uyarak ve daha dikkatli bir şekilde araçlarınızı sürünüz. Bu mübarek ayda sürücüler birbirlerine karşı daha hoşgörülü ve saygılı olmalıdır. Aksi halde beklenmedik can yakan kazaların olması kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

Ramazan nedeniyle tatilden erken dönenlerden de aşırı sürat yapmamalarını, uykusuz ve yorgun araç kullanmamalarını isteyen Apaydın, şunları kaydetti:

“Bu hafta sonu tatilden dönüşler yoğunlaşacak ve trafik artacaktır. Ölümlü kaza oranı düşmesine rağmen, günlük ortalama 11-12 vatandaşımızı kazalarda kaybediyoruz. Tatil dönemi yoğunluğunda ise bazen normalin iki katına kadar vatandaşımızın hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bu kazaların büyük sebebi, sıcaktan ve nem oranının artmasından etkilenen sürücülerin dikkatinin dağılmasına bağlı olarak trafik kurallarına uymamak ve aşırı hız görülüyor.

Öğle vakitlerinde sıcaktan eriyen asfalta dikkat ediniz. Mecbur kalmadıkça öğlen sıcağında yola çıkmayınız. 2012 yılının ilk altı ayında meydana gelen 162 bin 858 trafik kazasında bin 463 vatandaşımızı kaybetmemize, 113 bin 881 vatandaşın da yaralanmasına neden olan sürücü kusurlarının başında, yüzde 30 gibi yüksek oranda aracımızın hızını yol, hava durumu ve trafiğin gerektirdiği şartlara uygun kullanmamak geliyor. Sabırsızlık ve yorgunluktan dolayı, yolculuğun sonuna doğru, varılacak noktalara yakın yerlerde daha çok kaza yapılıyor.”
AA