Sözcü Plus Giriş

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Siirt'te ortaya çıkan cinsel istismar olayına ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, “Zanlı Abdüllatif Çekin'in tutuksuz yargılanmasınailişkin Adalet Bakanlığı müdahil olarak dava açacak mıdır?” diye sordu.

CHP'li Nazlıaka Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Adalet Bakanlığı'nın 2011 yılı verilerine göre Türkiye'nin 81 ilinde de çocuklara yönelik cinsel suçlar, tecavüz ve taciz olayları yaşandığına dikkat çekti.

Nazlıaka, sadece İstanbul'da 2011 yılında bin 486 tecavüz, 2 bin 488 çocuk istismarı, 2 bin 223 taciz davası açıldığına işaret ederken, “Açılan davalar baz alındığında İstanbul'u tecavüz suçlarında İzmir (568), çocuk istismarında Ankara (bin 162) izlemektedir” dedi.

Yargı kararlarının çocukları korumaya yönelik olmadığının altını çizen Nazlıaka, “Kararlar cinsel suç işleyenlerin lehine sonuçlandıkça Türkiye çocuklara yönelik cinsel suçlar, tecavüzler ve tacizler artmaya devam edecektir. En son Siirt'te ortaya çıkan cinsel istismar olayında yaşları 17 ve 13 yaşında olan iki çocuğu taciz eden Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdüllatif Çekin'in tutuksuz yargılanması çocuklara yönelik suç işleyenlere karşı da cesaret verici olmuştur maalesef” ifadelerini kullandı.
Nazlıaka şu sorulara yanıt istedi:
“Zanlı Abdüllatif Çekin'in tutuksuz yargılanmasına ilişkin Adalet Bakanlığı müdahil olarak dava açacak mıdır? Yaşları 17 ve 13 olan iki çocuğun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koruma altına alındığı belirtilmektedir. Çocuklar Siirt'te mi yaşamaya devam edeceklerdir? 2002-2013 Temmuz tarihleri arasında illere göre çocuklara yönelik tecavüz, taciz ve cinsel suçların rakamları nelerdir? Kaç çocuk bugüne kadar koruma altına alınmıştır? Bu çocuklara yönelik suç işleyen kaç kişi tutuklanmış, kaç kişi serbest bırakılmıştır? Çocuklara yönelik işlenen cinsel suçlarla ilgili yasal düzenlemeler konusunda bir çalışma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?