Sözcü Plus Giriş

İftara Antikapitalist Müslümanlar, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği üyeleri, Yeniköy Dayanışması ve mahalle sakinleri katıldı.

Yeryüzü İftarları’ndan biride Yeniköy Parkı’nda gerçekleşti. Parkta bir araya gelen Antikapitalist Müslümanlar, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği üyeleri, Yeniköy Dayanışması ve Yeniköy mahallesi sakinleri evlerinden getirdikleri yemeklerle iftar açtı.

İftar sonrası bir konuşma yapan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Genel Sekreteri Aydın Deniz, “Bugün buraya gelmemizin özel bir nedeni var. Şu an İstanbul’da bir otelde Cumhurbaşkanımızın da katıldığı bir iftar var. Bizim gibi çeşitli alevi gruplarını davet ettiler. Biz bu daveti reddettik. Bizim aleviler olarak yıllardır bu devletten, bu hükümetten taleplerimiz olduğunu dile getirdik. Bunun için eylemler yaptık. Ama bugüne kadar bu taleplerimizin hiçbiri dikkate alınmadı. Biz kardeşliğin, alevi-sünni kardeşliğini sadece ramazan ayında iftarda gerçekleşeceğine inanmıyoruz. Biz de Yeniköy’deki Yeryüzü İftarı’nda ki diğer ötekileştirilmiş dostların arasında olmayı tercih ettik” dedi.

Yeryüzü iftarlarının devam edeceğini söyleyen İhsan Eliaçık ise “Bundan sonra da başka yerlerde ve mekanlarda iftarlarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.