Sözcü Plus Giriş

Ayrıntı Akademi' nin düzenlediği, “film okuma atölyeleri” Aralık ayında Nişantaşı / gündüz ve Beyoğlu / akşam seçenekleriyle başlıyor. Dünya sinemasının seçkin örnekleri üzerinden dört yetkin eğitmen rehberliğinde film çözümleme yöntemlerini öğrenmek isteyenler için Aralık ayı programı;

5-6 Aralık' Ayla Kanbur Atölyesi; “ Oyunu kurallarıyla oynamak! Sinemanın derinlerine doğru bir yolculuk için; metot…”

12-13 Aralık' Tevfik Başer Atölyesi; “Orijinal hikayem var” diyen birileri varsa, o da Adem ile Havva'dır…”

19-20 Aralık' Kutlukhan Kutlu Atölyesi; “Bilim kurgu, fantastik ve korkunun izinde; zihin/ ruh ve mekan yolculuğu…”

26-27 Aralık' Alin Taşçıyan Atölyesi; “Sinemanın bir zamanlar bizi bize anlatmak için, ne gerçekliğe ne de söze ihtiyacı vardı…”

“Bir Filmi Okumak”

Ayrıntı Akademi, bu atölye çalışmasıyla, Dünya sinemasının seçkin örnekleri ve dört yetkin eğitmen rehberliğinde, yaratıcılarının ipuçlarının peşine düşmeyi hedefliyor. Her analiz; aslında hep gözümüzün önünde duran kodları anlamamızı sağlayacak, her farklı eğitmen; getireceği farklı bakış açısıyla bu yolculuğa zenginlik katacak.

Çalışmalar;

Yönetmenin, yaratmak istediği etkiyi güçlü kılmak, mesajını doğru vermek için; öykü, mizansen, oyuncu, kamera, dekor- aksesuar, ışık, kurgu, ses, müzik, efekt gibi enstrümanlarını kullanma yöntemlerine dair temel bilgilerin verileceği bir aylık dönemi kapsıyor.

Derslerde;

İleri-geri sararak sahne sahne analizler yapılacağı için, katılımcıların her hafta, o gün işlenecek filmleri izlemiş olmaları öneriliyor. Filmleri temin edemeyenler, ofisle irtibat kurabilir.

Detaylı bilgi için; www.ayrintisanatakademisi.com