‘Melek Şaban’ gideli tam 13 yıl oldu

3 Temmuz'da yitirdiğimiz sinemamızın ‘İnek Şaban’ı, ‘Davaro’su ve ‘Bekçiler Kralı’ Kemal Sunal, bugün anılıyor.

‘Melek Şaban’ gideli tam 13 yıl oldu

Sinemamızın unutulmaz komedi oyuncusu Kemal Sunal, Ali Özgentürk'ün yönettiği 83. sinema filmi olan ‘Balalayka'yı tamamlayamadan, 3 Temmuz 2000 Pazartesi günü filmin çekildiği Gürcistan’a gitmek için Atatürk Havalimanı’ndan kalkmak üzere olan uçağın içinde son nefesini verdi.

KÜÇÜKPAZAR’DA DOĞDU

Kemal Sunal, 1944 yılında İstanbul'un Küçükpazar semtinde orta halli bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Çirkindi ama sevimliydi. Üstelik tatlı dilliydi. İnsanlarla sağlıklı ilişkiler kurabiliyordu. Vefa Lisesi'nden sonra tiyatroya adım attı. Kemal Sunal, çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını hiç unutmadı…
“Babam o yıllarda yeni kurulan Migros'ta çalışan işçiydi. Annem ev hanımıydı. Çocukluğum yoksul ama mutlu geçti. O yılların Küçükpazarı farklıydı. Çünkü Küçükpazarlı insanlar, zengin olma hayalleri kurmazlar. Onların tek hedefi çoluk çocuğu ele güne muhtaç etmeden yaşatabilmektir.”

ÖNCE TİYATRO, SONRA SİNEMA

Kemal Sunal, sanat hayatına ‘Zoraki Tabip' adlı tiyatro oyunuyla başladı. Ardından Kenterler, Ulvi Uras ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı. Sunal, halkın dikkatini 1973 yılından itibaren o dönemin modası olan kalabalık kadrolu komedi filmlerindeki rolleriyle çekmeye başladı. Çoğu Ertem Eğilmez imzasını taşıyan bu filmler içinde Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınarlı kadrosuyla ‘Mavi Boncuk'un, ‘Salako'nun, ‘Neşeli Günler'in, ‘Süt Kardeşler'in, ‘Tosun Paşa'nın ve özellikle de ‘Hababam Sınıfı'nın yeri çok başka oldu. Oyunculuğu, değişik tiplemeleri, farklı gülüşü ve küfürlü ama sevimli konuşmalarıyla sinemadaki komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. Ona ‘Yerli Fernandel' denildi. Özellikle ‘Hababam Sınıfı' filmlerindeki ‘İnek Şaban' tiplemesiyle milyonların sevgilisi oldu. Peş peşe çevirdiği filmler ticari açıdan büyük başarılara imza attı. Öyle ki, özel televizyonların birbiri ardına yayın hayatına başlamasıyla birlikte tozlu raflara kaldırılan Sunal filmleri tekrar gündeme geldi.

FAKÜLTEYİ 45 YAŞINDA BİTİRDİ

Sunal, bir ara sahneye de çıktı. Gurbetçiler için Avrupa'da düzenlenen turnelerde şovlar yaptı. O arada Fatma Girik'le birlikte ortak bir film şirketi kurdu. 1974, Kemal Sunal'ın hayatında büyük önem taşıyan bir yıl oldu. Çünkü o yıl Gül Hanım'la evlendi. Ali ve Ezo adlarında iki çocuğu oldu. Son dönemde oğlu Ali'nin de kendisi gibi oyuncu olmasını isteyen Kemal Sunal, onu ilk olarak ‘Şaban ile Şirin' adlı dizide oynattı. Ali Sunal, daha sonra ‘Propaganda' filminde Gümrük Muhafaza Müdürü rolündeki babası Kemal Sunal'ın yardımcısı olarak onunla birlikte ilk kez kamera önüne geçti. Liseyi 11 yılda, İletişim Fakültesi'ni ise büyük bir azimle 45 yaşında bitirerek bu dalda bambaşka bir rekor kırdı. Öyle ki, 1994'te mezun olurken, kendi sanat hayatını kendisi okul tezi olarak hazırladı. 1977 yılında Antalya Film Festivali'nde ‘Kapıcılar Kralı' adlı filmdeki oyunuyla ‘En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü aldı. Usta oyuncu aramızdan ayrılsa da, televizyonda yayınlanan filmleriyle hala herkesi güldürmeye devam ediyor ve kahkahalarda yaşıyor.

Loading...