Sözcü Plus Giriş

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Alerji Uzmanı Doç.Dr. Serhat Çelikel, arıların dikkatini çeken ve sokmasına neden olan en önemli etkenin kokular olduğunu, arı sokmasına karşı alerjisi bulunan kişilerin, korunmak için, dışarı çıkarken parfüm, deodorant gibi kokulu kozmetik ürünler kullanmaması gerektiğini bildirdi.

Çelikel, yaptığı açıklamada, havaların ısınmasıyla arı sokmalarına bağlı olarak görülen alerjik reaksiyonlarda artış olduğunu belirtti. Arıların daha çok kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman soktuklarını vurgulayan Çelikel, arıyla karşılaşıldığı zaman onu kovmak için ani hareketler yapılmaması gerektiğini söyledi.

Arı sokmalarına karşı alınması gereken koruyucu önlemlere değinen Çelikel, “Arıların davranış şekilleri ve yaşam ortamlarından yola çıkılarak alınacak basit önlemlerle arı sokması riski ve reaksiyonları en aza indirilebilir. Arının dikkatini çeken ve sokmasına sebep olan en önemli etken kokulardır. Kullandığımız deodorantlar, parfümler, saç spreyleri arıların dikkatini çeker. Bu nedenle özellikle piknik alanlarına giderken, dışarıya çıkarken, daha önce arı sokmasına karşı reaksiyon yaşamış kişilerin, deodorant, parfüm kullanmaması koruyucu olabilir. Aynı zamanda arıların ter kokusuna da geldiğini biliyoruz. Alerjisi olan kişiler hızlı hareket etmeyip terlemeyerek arı sokmasından korunabilir” diye konuştu.

Kıyafetlere dikkat

“Çiçekli, renkli, desenli kıyafetleri giymekten kaçınmak gerekiyor. Aynı zamanda arılar yiyecek artıklarına, şekerli içeceklere geldikleri için besin artıklarımızı, çöplerimizi açık alana bırakmamamız gerekiyor. Ayrıca seyahat ederken arabamızın camlarının açık olmaması, giydiğimiz kıyafetlerin özellikle uzun kollu, paçalarının dar olması arı sokmalarına karşı alınacak koruyu önlemler arasında sayılabilir.”

 

Yayınlanma Tarihi:11:46,