Sözcü Plus Giriş

Aile Sağlığı ve Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, 2013'te yapılan dünya çapında araştırmalarda sağlık açısından çok önemli olan “aşk kaslarının” yerinin bilinmediğinin ortaya çıktığını söylüyor.

İdrar yaparken keşfedebilirsiniz

“Cinsel sorunların yanında, idrar kaçırma, kronik pelvik ağrı, prostatta yangısal süreçler ve enfeksiyonlar gibi diğer şikayetlerde de pelvik kasların etkisi biliniyor. Bu nedenle bu kasları doğru çalıştırmak genel pelvik bölge sağlığını koruyor. Kas egzersizlerine başlamadan önce aşk kaslarının nerede olduğunu anlamanız gerek. Ancak bu kasların yerini tayin etmek kolay değil. Hele de daha önce burada bir kas yapısının olduğunun bile farkına varmamışsanız işiniz zorlaşıyor. Kasların yerini bulmak için kolay bir yöntem deneyebilirsiniz. Bir daha tuvalete gittiğinizde idrarınızı yaparken tutmayı deneyin. Daha sonra tekrar idrar yapmaya devam edin ve bir kez daha idrarı tutun. İşte cinsel bölgenizi çevreleyen aşk kaslarının bir kısmını fark ettiniz. Aynı çalışmayı bir dahaki sefer idrar yaparken değil, boş mesane ile rahat bir koltukta otururken veya uzanırken deneyeceksiniz. İdrarı tutup bırakma egzersizini uzun sürekli tekrarlamayın. Bu tam tersine uzun vadede kasları zayıflatıyor.”

Prof. Dr. Halim Hattat bu sistemi şöyle açıklıyor: “Cinsel sağlığı ve mutluluğu birden fazla sistem ortaklaşa yönetiyor. Cinselliğe fiziksel olarak etki eden bu faktörler arasında damarlar, sinirler, hormonlar, nöro-kimyasallar, lokal olarak salgılanan birçok madde var. Kas yapısının bu denklemdeki yeri ise çok az biliniyor. Aslında cinsel bölgeyi çevreleyen ve saran kasların orada olmasının bir nedeni var! Ancak çoğu kişi bu kasların ne işe yaradığı, nasıl yönetilecekleri, aşırı zayıf veya güçlü olduklarında hangi cinsel sorunlara yol açacağı konusunda bihaber. Kadın ve erkekte sağlıklı çalışan pelvik adaleler cinsel zevk ve tatmin hislerine katkıda bulunuyor. Örneğin kadınlarda bazı kaslar cinsel bölgeye giden kan akışını düzenliyor. Kaslar belli bir şiddette kasıldığında kadında cinsellikte kayganlık sağlanması ve uyarılma için gereken kan akışı artışını sağlıyor. Hatta kadın orgazmında kasların rolünü gösteren pek çok çalışma var.

Erkeklerde daha belirgin

Erkeklere gelirsek: Aşk kasları sertleşme ve boşalma işlevlerinde rol oynuyor. Boşalmada spermin dışarı hızla pompalanmasının bir nedeni de aşk kasları. İdrarı taşıyan kanalı ve cinsel bölgeyi çevreleyen kaslar ritmik bir şekilde kasıldığında spermi taşıyan meni dışarı atılıyor. Hatta ilk kasılmalar saatte 50 km hızla gerçekleşiyor. Bu kasılmalar erkekte cinsellikten alınan zevki ve orgazmik hisleri de arttırıyor. Aşk kasları sertleşme kalitesini de yükseltiyor. Özellikle düzenli yapılan çalışmalar ile bu kaslarını kuvvetlendiren erkeklerde penisin ereksiyondaki duruşu daha dik ve fit oluyor.”

Kaslarınızı mutlaka çalıştırın

Prof. Dr. Halim Hattat kaslarınızı çalıştırmayı şu şekilde öğretiyor: “İdrarınızı tutup bırakarak kasların yerini tayin ettikten sonra mutlaka boş mesane ile rahat bir koltuğa oturun veya uzanın. Aşk kaslarınızı kuvvetle sıkın ve tutun. Buna Kegel egzersizi diyoruz. 3-5 saniye kasları kastıktan sonra gevşetin ve 5 saniye dinlenin. Bir kaç kez bu egzersizi tekrar edin. İlk başladığınız dönemde kaslarınız hızlıca yorulabilir. Yeni başlayanlar için 5 tekrar (kasma-gevşetme ve dinlenme ) iyi bir rakamdır. Çalışmaları her gün uygularsanız, kaslarınızı giderek daha uzun süre kasılı tutabilir ve daha çok tekrar yapabilirsiniz. Bir seferde kaslarınızı yaklaşık 10 saniye kasıp rahatlatabiliyor ve bunu 10 kez tekrarlayabiliyorsanız iyi bir noktaya gelmişsiniz demektir. Bu şekilde günde 3-4 kez 10’ar tekrar ile bu çalışmaya devam edebilirsiniz. Her çalışma yaklaşık 5-10 dakika alacaktır. Uzun vadede kuvvetlendirdiğiniz kasları korumak için çalışma sayısını günde 2’ye indirebilirsiniz.”

Yapılmaması gerekenler !

Kaslarınızı aşırı çalıştırmayın: Bu size fayda değil zarar getirir. Her egzersizde olduğu gibi yavaş yavaş tempoyu ve şiddeti arttırmak daha doğrudur. Ağrı veya rahatsızlık hissederseniz ara vermeyi unutmayın.
Yanlış kasları kasmayın: Pelvik kasları çalıştırırken karın, kalça ve bacak kaslarınızı kasmamaya dikkat edin. Bu birçok kişinin yaptığı bir hatadır ve Kegel çalışmalarının etkisini azaltır.
Vücudu gevşetin: Kas çalışmalarını uygularken sakin bir şekilde nefes alıp verin ve vücudunuzun geri kalanının rahat olduğundan emin olun.
Hep aynı yerde uygulamayın: Bu çalışmalara bir kez alıştığınızda trafikte, yemek arasında, bilgisayar karşısında, sinema da bile uygular hale gelirsiniz. Egzersizlere çeşitlilik katın.
Boşa kürek çekmeyin: Bu çalışmalar daha kapsamlı pelvik kas eğitimlerinin sadece bir parçasıdır. Eğer belli bir süre geçmesine rağmen kaslarınızda bir fark hissetmiyorsanız boşa kürek çekmeyin bir uzmana başvurun.

Strese bağlamayın, psikolojik demeyin

Hattat bu arada cinsel bölgeyi destekleyen tüm sistemleri hatırlamamız gerektiğinin altını çiziyor: “Kas yapısı cinsel bölgeyi destekleyen sistemlerden yalnızca biri. Oysa tablo çok daha geniş. Cinsel isteksizlik, sertleşme sorunu, erken ya da geç boşalma problemlerinde kas yapısı dengeli ve doğru çalışsa da altta yatan başka nedenler olabiliyor. Bu durumda penis damar yetmezlikleri, penis sinir harabiyeti, testosteron düşüklüğü ve metabolik riskler gibi organik faktörler ile performans endişesi gibi durumları da hesaba katmak gerekiyor. Dolayısıyla cinsel şikayetlerinizi tamamen bir sisteme yüklemeyin. Strese bağlamayın. Psikolojiktir demeyin. Unutmayın, cinsel sorunların %70’inden fazlası erkeklerde organik nedenlere bağlı gelişiyor. ”