Sözcü Plus Giriş

Erken evre meme kanserini teşhis etmenin yolu; kendi kendine muayene, 40 yaşından sonra düzenli mamografi ve doktor kontrolünden geçiyor.

Kalıtsal bir hastalık değil

Kişinin meme kanseri riski taşıyıp taşımadığının bilincinde olmasının ve kontrollerini buna göre yaptırmasının önemini vurgulayan Genel Cerrahi ve Meme Sağlığı Uzmanı Sevil Öz, “Birçok kadın meme kanserinin yüksek oranda kalıtsal nedenlere bağlı olduğunu düşünüyor. ‘Ailemde varsa risk grubundayım, yoksa değilim.’ düşüncesi oldukça yaygın. Oysa, meme kanseri olan kadınların %90’ının ailesinde ciddi bir meme kanseri hikayesi bulunmuyor” dedi.

Testle %99’luk güvenle ölçüm yapılıyor

Amerika’da geliştirilen Oncovue Meme Kanseri Risk Testi ile hastalık riskinin yüksek oranda tespit edildiğini ileri süren Dr. Sevil Öz, “Bu test, sadece 2 değil, 22 farklı geni tarayarak meme kanserine yakalanma riskinizi %99’luk bir güven aralığıyla ölçebiliyor. Böylece, eğer risk grubundaysanız bunu biliyor ve sağlıklıyken beslenme, yaşam tarzı, önleyici tedaviler ve sık kontrol gibi önlemler alabiliyorsunuz. Olası kanser riskinin önceden bilinmesi hem doktorun hem de hastanın inisiyatifi ele alıp hastalığın erken dönemlerinde müdahale etmelerini ve olumlu neticeler alınmasını sağlamaktadır. Erken tanı sayesinde meme kanserine bağlı ölüm riski %20 ile %70 arasında azaltılabiliyor” diye konuştu.

Test ne zaman yapılmalı ?

Test için, kişiden alınan tükürük örneğinin Amerika’daki laboratuvara gönderildiğini ve DNA analizi yapıldığını aktaran Öz, “Bu test kadınlar için uygulanabilen genetik temelli ilk meme kanseri risk testidir. Meme kanserinde etkin olan genlerin birçoğu diğer kanser türlerinde de etkindir. Kanseri önleyici ilaçların ve daha hassas görüntüleme tekniklerinin de yardımıyla, erken teşhis ve müdahale kanserden korunmada daha iyi sonuçlar alınması için önemli adımlardır” ifadeseni kullandı.