Sözcü Plus Giriş

Fenerbahçe, UEFA Tahkim Kurulu'ndan gelen 2 yıl Avrupa kupalarından men cezasına karşılık Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) gitmiş, yapılan başvuru sonucunda Sarı-Lacivertli kulübün 2013-14 sezonu Şampiyonlar Ligi kura çekimi ve elemelerine katılmasının önü açılmıştı. Bu süreçte Fenerbahçe'nin hukuk mücadelesini yürüten Martens Hukuk Bürosu da, CAS'ta 21 ve 23 Ağustos tarihlerinde yapılacak duruşmalar için hummalı bir çalışma içerisine girmişti.

F.Bahçe'nin 2011-12 sezonunda Şampiyonlar Ligi'ne alınmaması ve UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino'nun “Ceza 1 yılla sınırlı olacak” mektubu, Martens Hukuk Bürosu avukatları için kilit önem taşıyor. Alman hukukçulara göre; F.Bahçe'nin Devler Ligi'ne UEFA tarafından alınmadığını ve Infantino'nun 23 Ağustos 2011 tarihli o mektubunu en iyi anlatacak kişi ise TFF eski Başkanı Mehmet Ali Aydınlar…

TANIKLIĞA YEŞİL IŞIK

Martens Grubu'nun bu düşüncesi, Fenerbahçe yönetimine de ulaşmış, yönetimin hukukçu üyeleri bu konuyu masaya yatırmıştı. HABERTÜRK'ün dün, “Aydınlar aday olur mu” başlığıyla manşetine taşıdığı bu olayda iki kritik soru vardı.

1- Aziz Yıldırım böyle bir davette bulunur mu?
2- Aydınlar davete icabet eder mi?

İlk yanıt geldi. 3 Temmuz sürecinde TFF Başkanlığı'nı üstlenen Mehmet Ali Aydınlar tanıklığa yeşil ışık yaktı. HABERTÜRK'e konuşan Aydınlar, “Eğer böyle bir talep gelirse neden ifade vermeye gitmeyeyim? Ben Fenerbahçeliyim. Eğer çağırırlarsa tabii ki giderim. CAS'taki duruşmada o süreçte ne yaşandıysa, ne biliyorsam her şeyi tek tek anlatırım” ifadelerini kullandı.

AYDINLAR NE DEMİŞTİ?

“UEFA TALEP ETTİ, BİZ KARAR ALDIK”

Mehmet Ali Aydınlar, F.Bahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne gönderilmemesiyle ilgili 24 Ağustos 2011'de yaptığı açıklamada, “Biz, yurt içindeki karar için iddianameyi bekleyeceğiz. Ancak UEFA, Şampiyonlar Ligi'ne çok önem veriyor. Onların çok önem verdiği bir markası ve bu nedenle tedbiren böyle bir yaptırım uygulamak istedi. Kararı TFF aldı. Ama UEFA'nın talebi doğrultusunda karar aldık. Biz izlediğimiz hukuki sürecin doğru olduğunu düşünüyoruz. Bizim iddianame çıkmadan, savunma almadan karar vermemiz söz konusu değil” demişti.

TOP ŞİMDİ YILDIRIM’DA

Mehmet Ali Aydınlar'ın tanıklığa yeşil ışık yakmasının ardından gözler Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a çevrilmiş durumda. 3 Temmuz öncesi F.Bahçe'nin voleybol takımının sponsorluğunu üstlenen Aydınlar'la süreç sonrası ipler kopmuş, taraflar birbirine sert açıklamalarla yüklenmişti. Ancak F.Bahçe Başkanı Yıldırım'ın 27 Haziran'daki basın toplantısında, “Gün, elbirliğiyle F.Bahçe'yi aydınlığa çıkarma günüdür. F.Bahçe'yi düzlüğe çıkaralım, sonra kongre yapıp hesaplaşalım” sözleri muhalefete yönelik barış adımı olarak görülmüştü. Aydınlar'ın tanıklığa hazır olduğunu açıklamasının ardından Yıldırım'ın nasıl bir adım atacağı merak konusu.

26 TEMMUZ SON GÜN

F.Bahçe yönetiminin, Mehmet Ali Aydınlar'ı tanık gösterip göstermeme konusunda çok çabuk bir karar alması gerekiyor. Zira CAS'ın yargılama süreci işliyor. Ve bu sürece göre F.Bahçe, 16 Temmuz'daki başvurusundan itibaren en geç 10 gün içinde delillerini, tanıklarını ve duruşmada kullanacağı argümanları CAS'a teslim etmek zorunda. Yani Sarı-Lacivertliler, bu konuyu en geç yarın karara bağlayıp, Aydınlar'ın yer alacağı ya da almayacağı tanık listesini CAS'a gönderecek.

YÖNETİM ACİL TOPLANDI
Yargılamanın kaderinde etkili olabilecek bu konuyla ilgili Fenerbahçe yönetimi, dün gece acil bir toplantı yaptı. Başkan Aziz Yıldırım'ın tüm yöneticilerin hazır bulunmasını özellikle istediği bu zirvede, Mehmet Ali Aydınlar'ın tanıklığı da masaya yatırıldı. (Habertürk)