Sözcü Plus Giriş

UEFA Tahkim Kurulu'nun F.Bahçe'ye verilen 2+1 yıllık cezayı 2 yıl süre ile Avrupa Kupaları'ndan men şeklinde onaylaması ve Beşiktaş'ın 1 yıllık cezasını onamasının ardından iki kulüp de bir üst mahkeme olan CAS'a gideceğini açıkladı.

Beşiktaş Kulübü yönetim kurulu üyesi Melih Sami Esen, CAS'a UEFA Avrupa Ligi kura çekiminden önce başvuracaklarını duyurdu.

Esen, yaptığı açıklamada, “Bu karar çok ağır bir karardı. Beşiktaş'ın menfaatlerini elimizden geldiği kadar savunmaya devam edeceğiz. Alınan kararın hukuki bir dayanağı olabilir ama ‘her hukuki karar adildir' demek zor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan F.Bahçe de yazılı bir açıklama yayımlayarak davayı CAS'a taşıyacağını duyururken; kulüpten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

UEFA Tahkim Kurulu, 10 Temmuz 2013 Çarşamba günü yapılan duruşmaya dair kararını bugün (15 Temmuz 2013) açıklamıştır.

Açıklamada;

“Kulübümüze, 1 yılı ertelemeli 3 yıl (2+1) süreyle UEFA müsabakalarına katılamama yönündeki karar, “2 yıl men” olarak değiştirilmiş, CAS yolunun açık olduğu ifade edilmiştir. Kulübümüzün CAS dilekçesinin hazır olduğunu ve yarın itibariyle gerekli başvuruların zaman kaybetmeksizin yapılacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.” denildi.

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın CAS’a gideceğini açıklamasının ardından gözler bu mahkemeye çevrildi. Sporx’in haberine göre, ilk itiraz merci olan UEFA Tahkim Kurulu’nun ilginç bir özelliği, bugüne kadar UEFA Disiplin Kurulu’nun verdiği kararları bozmaması olarak dikkat çekti.

UEFA Tahkim Kurulu, genellikle UEFA Disiplin Kurulu’nun kararlarını bozmaya yanaşmasa da CAS’ta durum farklı. CAS son yıllarda sadece iki önemli kararı bozdu.

ESKİ ÖRNEKLER UEFA’DAN YANA

UEFA Disiplin Kurulu tarafından son yıllarda şike, teşvik, transfer usulsüzlüğü gibi konularda verdiği kararların büyük çoğunluğu UEFA Tahkim Kurulu’nca da onandı.
UEFA Disiplin Kurulu daha önce Makedonya temsilcisi FK Pobeda, Portekiz’den Porto için verdiği kararları değiştirmeden onadı. Pobeda daha sonra CAS’a gitti, ancak karar değişmedi. Porto’nun cezası ise CAS’ta değişti.

MILAN CAS’TAN DÖNDÜ

2006 yılında İtalya’da gerçekleşen şike skandalının ardından Milan için de UEFA’dan olumsuz bir karar çıktı. Tahkimin değiştirmediği karar, kırmızı-siyahlı ekibin CAS’a gitmesiyle değiştirildi ve Milan Avrupa kupalarına katılabildi.

SION VE MALAGA’DA DA AYNI SONUÇ

UEFA’nın transfer yasağına rağmen kadrosuna takviye yapması nedeniyle İsviçre ekiplerinden Sion’a verdiği ve Malaga’ya ekonomik nedenlerden dolayı verdiği ceza da CAS’a kadar gitti. İki kulübün CAS’taki davalarından çıkan karar da UEFA’nın verdiği kararla paralel çıktı.

F.BAHÇE 3. KEZ TAHKİMDEN DÖNDÜ

Fenerbahçe bu sezon UEFA Avrupa Ligi 2. turunda oynadığı Bate Borisov maçında sahaya atılan meşale nedeniyle UEFA tarafından bir maç seyircisiz oynama cezasına çarptırıldı. Fenerbahçe karara itiraz etti ancak UEFA Tahkim Kurulu, kararı bozmamış ve sarı-lacivertliler BATE Borisov ile oynanan rövanşta seyirci desteğinden yoksun olarak sahadaydı.

Yine BATE Borisov ile oynanan ilk maçta kırmızı kart gören Meireles’e verilen 3 maçlık cezanın ardından UEFA Tahkim Kurulu’na başvuran Fenerbahçe, Meireles konusunda da istediği cevabı alamadı. Tahkim Portekizli oyuncunun 3 maçlık cezasını onadı.

Seyircisiz oynama cezasıyla ilgili Fenerbahçe’nin CAS’ta hali hazırda UEFA’ya karşı açtığı dava bulunuyor. Son olarak UEFA’nın Avrupa’den verdiği men cezası da Fenerbahçe’nin Tahkim’e üçüncü çıkışıyla birlikte onandı.

Yayınlanma Tarihi:10:49,