Sözcü Plus Giriş

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) sözcüsü Nick Davies, İngiliz Telegraph gazetesinde Simon Hart imzasıyla yer alan haberdeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır, dedikoduya dayalı bir haberdir” dedi.

Davies, 9 Temmuz Salı günü İngiliz Telegraph gazetesinin, “IAAF’tan üst düzey bir yetkili, Akdeniz Oyunları’nda mücadele eden onlarca Türk atletin ilk belirlemelere göre dopingli çıktığını, bu sayının 30’u bulabileceğini ve Türkiye’nin, 10-18 Ağustos’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası’ndan men edilebileceğini belirtti” iddiasıyla ilgili, AA muhabirine açıklama yaptı.

IAAF’ın, uluslararası medyada yer alan spekülatif haberlerin farkında olduğuna dikkati çeken Davies, “Haberdeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır, dedikoduya dayalı bir haberdir” diye konuştu.

Simon Hart’ın, haberinde, IAAF sözcüsü konuşmuş gibi bir hava yarattığını, ancak ismi açıklanmayan bu IAAF yetkilisinin iddialarının kendilerini bağlamayacağını vurgulayan Davies, Türkiye’nin Dünya Atletizm Şampiyonası’ndan men edilmesi gibi bir durumun da bulunmadığını söyledi.

Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası için Ukrayna’da bulunan ve söz konusu haber üzerine, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzive Dış İlişkiler Koordinatörü Can Korkmazoğlu’nun kendileriyle görüştüğünü ifade eden Davies, “IAAF, dopingle mücadele konusunda, Türkiye Anti-Doping Ajansı (TADA) ve Türkiye Atletizm Federasyonu ile uyumlu çalışmaktadır. Kurumlar arasında herhangi bir sorun bulunmamaktadır” şeklinde devam etti.

Dünya Atletizm Şampiyonası’ya ilgili bir sorun yok
IAAF sözcüsü, Türkiye’nin, Dünya Atletizm Şampiyonası’ndan men edilebileceğiyle ilgili iddiayla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Atletizm Federasyonu’nu askıya alabilecek tek kurum, IAAF Konseyi’dir ve konsey, Moskova’daki şampiyona arefesinde bir toplantısı yapmayacaktır. IAAF Konseyi’nin bu konuyla ilgili ne yönde karar vereceğine ilişkin önceden bir yorumda bulunmam mümkün değil. Ancakşampiyona tarihinden önce Türkiye’yle ilgili olumsuz bir karar çıkmayacağı ortadadır.”

“30 sayısı abartıdır”
Davies, Telegraph’ın, “Dopingli atlet sayısının, 30’u bulabileceği” iddiasıyla ilgili de “Haberde, dopingli atlet sayısının 30’u bulabileceği, bir iddiadan ibarettir. Size net bir rakamdan elbette bahsedemem. Tek söyleyebileceğim, bu sayı da IAAF’ın resmi açıklaması değildir, bunu da yalanlarım. 30 abartı bir sayıdır. Kesinlikle dedikoduya dayalıdır” dedi.

Telegraph’daki haberin, varsayımlar üzerine kurulu olduğuna dikkati çeken Davies, “IAAF ve Türk yetkililer, süreci ve sorunları sonlandırmak için el birliğiyle çalışıyoruz. İyi bir ortaklık yürütüyoruz, Türk yetkililerinin dopingle mücadele çalışmalarından memnunuz” diye konuştu.

“Testler, Aslı Çakır Alptekin ve Nevin Yanıt’tan sonra artırıldı”
Nick Davies, dün bazı medya organlarında yer alan, doping testleri artırıldı haberleriyle ilgili de “Biz, doping testlerini, Aslı Çakır Alptekin ve Nevin Yanıt’ın doping iddiasıyla askıya alınmalarından sonra, geçen yıl artırdık. Yani süreç onlarla başladı. Medyada ise yeni bir uygulamaymış gibi yer aldı. Oysa bu uygulamaya başlayalı uzun zaman oldu. Kaldı ki bu kararı, TADA ile birlikte aldık” değerlendirmesini yaptı.

“Haber düşünülenin aksine, medyada çok ses getirmedi”
Davies, Telegraph’ın haberinin, düşünülenin aksine yabancı basında çok fazla ses getirmediğini, İngiliz medyasında birkaç yerde, dünya basınında da bazı olimpik yazarlarca yer aldığını söyledi.

Haberin, İstanbul’un 2020 adaylığını etkileyip etkilemeyeceğiyle ilgili de Davies, “Biz IAAF olarak atletizmle ilgileniyoruz. Açıkçası olimpiyat adaylığı veya diğer konular bizi pek ilgilendirmez. En önemlisi, Türk yetkilileriyle uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Ülkenizde temiz sporun desteklenmesi için kendilerinden tam destek alıyoruz” değerlendirmesini yaptı.