Sözcü Plus Giriş

Galatasaray’ın geçen sezon yeniden sözleşme imzalamak için uzun süre peşinden koştuğu ve ancak 10 Ağustos’ta yani lig ilk maçından sadece 10 gün önce kadrosuna katabildiği Felipe Melo sarı-kırmızılılarla köprüleri atmak üzere… Nedeni ise geçen sezon kulübe yaptığını bu kez kendisinin yaşıyor olması. G.Saray önce iki sezondur takımda kiralık olarak forma giyen Brezilyalı futbolcunun sözleşmesinde yer alan opsiyonu kullansa 6.5 milyon Euro’ya bonservisini alabilecekti. Ancak 30 Nisan’a kadar geçerli olan opsiyon için Juventus’la temasa geçilmezken görüşmeler için sezonun tamamlanmasını bekledi.

Vatan Gazetesi’nin haberine göre, 1 ay önce de başkan Ünal Aysal’ın danışmanı Bülent Tulun, Melo’nun menajerleri ile İstanbul’da bir görüşme yaptı. Bu zirvede taraflar 2.9 milyon Euro garanti ücret ve 20 bin Euro da maçbaşı karşılığında prensip olarak anlaşmaya vardı. Tulun bu görüşmede kulübün içinde bulunduğu genel kurul atmosferini hatırlatarak anlaşmanın seçimden sonra yapılacağını Melo’nun temsilcilerine iletti.

Juventus da bonservisi için 6 milyon Euro talep ederken, G.Saray ise 3.5 milyon Euro önerdi. Ancak İtalyan ekibi pazarlığa açık olmasına rağmen Juventus’la görüşmek için de bir girişimde bulunulmadı.

Bu arada tatilde bulunmasına rağmen Melo, Türkiye’deki gelişmeleri, medyayı yakından takip ediyor. Kulübün kendi pozisyonu için başka isimlerle görüştüğünü bilen Melo’nun yerine düşünülen vatandaşı Wellington ile yakın arkadaşı olan Sambacı’nın, Obi Mikel isminin de gündeme gelmesinin ardından “G.Saray benimle oyun mu oynuyor?” noktasına geldiği öğrenildi. Eşinin Brezilya’ya dönmek istemesi ve Fred ile Jo örneklerinde olduğu gibi futbol hayatına Brezilya’da devam etmesi durumunda yeniden milli takım formasını giyebileceğini düşünen Felipe Melo. Sao Paulo ile görüşmelere başladı bile. G.Saray’a “Beni alıyorsanız alın yoksa gidiyorum” diyen Melo’nun Sao Paulo’nun istediği rakam olan 2.5 milyon Euro’yu vermesi durumunda ülkesine dönmeye hazır.

AYSAL TEMBEL ÖĞRENCİ İSTEMİYOR

Galatasaray’ın menajerleri ile el sıkışmasına rağmen Felipe Melo’nun transferinde somut bir adım atmamasının altında başkan Ünal Aysal’ın bu oyuncuyla ilgili görüşlerinin de büyük olduğu iddia edildi. Transferi 10 Ağustos’ta bittiği için takımın hazırlık kampında yer alamayan Melo özellikle ligin son haftalarından üstün bir performan ortaya koyarken Aysal bu durumu “İmtihan dönemlerinde çalışmaya başlayan tembel öğrenciler gibi. Beni rahatsız eden Melo’nun 7-8 tane iyi maç oynaması. Sürekli olmayan hiçbir şey benim için başarı değil. Bunların takdirini teknik heyet yapar. Ben oyuncunun süreklisini severim. Çünkü ben 1 mevsim için para ödüyorum. 1-2 ay oynayıp, benden bütün sezonun parasını hiçbir oyuncu alamaz. 65 maç oynayan oyuncu da aynı maaşı, diğer oyuncular da aynı maaşı alamaz. Ama hoca ısrar ederse gereğini yaparım” sözleriyle eleştirilmişti.

Transferde önceliklerinin Melo’nun bölgesi olduğunu bizzat açıklamasına ve Fatih Terim’in bu oyuncudaki ısrarına rağmen Juventus ile işi bitirecek hamleninin yapılmamasının altında Aysal’ın alternatif isimler üzerinde durması yatıyor.