Sözcü Plus Giriş

Türk futbolunun unutulmaz futbolcularından ve ünlü futbol yorumcusu Sergen Yalçın, HaberTürk gazetesine Türk futbolunun gündemini oldukça çarpıcı ifadelerle değerlendirdi.

U20 Dünya Kupası’nda mücadele eden Türk Milli Takımının ‘aciz durum düşmesi’ne üzüldüğünü belirten Yalçın, altyapıya Serpil Hamdi Tüzün gibi birinin gelmesi gerektiğini savundu. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’e ‘piyon’ diyen Sergen Yalçın, futbol dünyasında bulunan bazı isimlerin elini eteğini çekmesi gerektiğini söyledi.

İşte Sergen Yalçın’ın o yazısı;

“U20 Dünya Kupası'nda Türkiye gibi bir takımın, hem de kendi ev sahipliğinde yapılan organizasyonda bu kadar aciz duruma düşmesi beni üzdü. Gerçekler yüzümüze tokat gibi çarptı. Fransa ile aramızda futbol mantalitesi bakımından fersahlar olduğu açıktı. Çok zayıf, çaresiz kaldık. Salih Uçan, 11'de oynasa da değişmezdi, çünkü sorun bireysel yetenek değil… Takım performansımız çok yetersiz. Bakıyorum ortada sistem filan yok. Çocuklara bir şey öğretilmemiş… Belirli bir düzen içinde oynamıyorlar, tesadüflere dayalı hücuma kalkıyorlar. Eğer rakip bir hata yaparsa, belki yeneriz havası hakimdi.

ALLAH'A EMANET

Burada hocanın da kabahati yok… Asıl suçlu, Milli Takım'ın alt yaş kategorilerinde bir türlü doğru yapılanmayı hayata geçiremeyenler… Bu çocuklar aşağıdan yukarı gelirken hiçbir şey öğrenmemişler. Bu büyük problem. Her ülkenin kendine has sistemi, oyun yapısı ve bunu uzun yıllardır uygulayan altyapı hocaları vardır. Bizde maalesef altyapılar Allah'a emanet… Federasyondakiler kendi adamlarını buraya getiriyor. Sürekli sirkülasyon olduğu için de sistem kurulması mümkün olmuyor. Günlük düşünülüyor. Altyapı, fazla baskı da olmadığı için ahbap-çavuş mantığıyla yönetiliyor. Türk futbolu böyle yönetilmeyi hak etmiyor. Böyle bir tabloda başarılı olmak mümkün değil. Altyapılarda, A Milli Takım'a entegre olacak sistem benimsenmeli. Ama hocalar sürekli değişiyor. Alt yaş kategorilerine göstermelik ilgi gösteriliyor. Federasyon, bu şekilde Türk futboluna ihanet ediyor.

SERPİL HAMDİ TÜZÜN GİBİ BİRİ GETİRİLMELİ

Tamam, yetenekli gençlerimiz var… Ama bunları istediğimiz seviyeye çıkaramıyoruz. Onları kaderleriyle baş başa bırakıyoruz. Altyapı hocaları, farklı olur… Eğitici, öğretici, geliştirici olur… Burada görev alacak isimle en az 7-8 yıllık bir anlaşma yapılmalı… Benim gözümde bu konudaki tek isim Serpil Hamdi Tüzün'dür… Öyle birini getireceksin. Birinci lig hocalarını buraya koyarsan, başarılı olamazsın… Yaş kategorileri ya iş bulamayan ya da o yıl teklif gelmeyen hocalar için “dinlenme” yeri olarak görülüyor. Teklif gelince gidiyorlar, her şey silbaştan oluyor. Yanlış anlaşılmasın, bu sözlerim Feyyaz Uçar'a değil. O ne yapsın, bu çocuklarla ne kadar çalışmış ki başarı beklensin…

YETER DEMİRÖREN!

Mehmet Ali Aydınlar'ın ardından ‘piyon' olarak Yıldırım Demirören Futbol Federasyonu koltuğuna oturdu. Bu işlerden hiç anlamaz. Beşiktaş'ı ne duruma düşürdüğü ortada, şimdi federasyon da giderek irtifa kaybediyor. Yazık, çok yazık… Bir kere Demirören, futboldan anladığını sanır, ama hiç anlamaz. Futbolu, oyunu, oyuncuyu yorumlayamaz.. İşi bilse, Beşiktaş'ta başarılı olurdu… Bu kulüpleri de anlamak mümkün değil… Hangi akla hizmet TFF'nin başına getiriyorlar, inanılır gibi değil.. Demirören ancak ekibi sağlamsa, koltukta durabilir, başkanlık yapabilir… Ama görülüyor ki ne MHK'sı, ne PFDK'sı ne de Tahkim Kurulu'na güvenen yok. Kulüpler bile sırt çevirdiler…

DİNAMİT KOYDULAR

Türk futbolu kaotik günlerden geçiyor… Bana göre Türkiye'de futboldan artık el çekmesi gereken isimler var. Bunların başında da Demirören geliyor. Olmuyor, kaldıkça daha fazla zarar veriyor. İşbilmez Yıldırım Demirören ve Göksel Gümüşdağ ikilisi Türk futbolunu bitirdiler. Gümüşdağ, Abdullah Avcı'yı Milli Takım'a hoca yaptırdı. Elbirliğiyle Türk futbolunun altına dinamit koydular. Bunların futbol bilgisi nedir ki hoca seçiyorlar.

6+0 KARARI TRAJİKOMİK

Böyle komedi görülmedi… Ancak Türkiye'de olurdu, oldu… Sen Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final oynuyorsun, Avrupa Ligi'nde finalin eşiğinden dönüyorsun, ertesi sene sanki Avrupa'da sıfır çekmişsin gibi yabancı sayısını düşürmeye çalışıyorsun. Ey TFF, insanı güldürüyorsun! Senin 6 yabancına karşı rakipte 10-15 yabancı var. Nasıl başedeceksin. Topla, tüfekle, iman gücüyle mi! TFF, bu kararla Türk futbolunu küçültüyor, ayağına kurşun sıkıyor farkında değil. Neymiş, Türk gençleri ön plana çıksınmış… Kardeşim, sen yurt dışından Messi ve Ronaldo'yu mu getiriyorsun, istisnalar dışında yüzde 70'i vasat oyuncular getiriyorsun… İyi futbolcu, kendini gösterir. Senin gençlerin bu gelenlerden daha yetenekli değilse, zaten oynamasınlar… Yabancı sayısını kısıtlarsan, nasıl Avrupa'da başarılı olabilirsin ki? Bir yere kadar gidersin, sonra ipini çekerler, geri dönersin.

CEZALAR FENER’İ ETKİLER BEŞİKTAŞ’I ETKİLEMEZ

UEFA'dan gelen cezalar Tahkim Kurulu tarafından onaylanırsa, bu durum Fenerbahçe açısından büyük kriz yaratır. Yönetimde sıkıntı artar. Daha büyük kulüplere sıçramak isteyen yabancılar, gelmez… Ama Beşiktaş için cezaların çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Zaten bütçe olarak Avrupa'da mücadele edebilecek seviyede değiller. Stadları yok. Bir bakıma iyi bile olmuş olabilir.

G.SARAY ALIR GÖTÜRÜR

Yeni sezonda da şampiyonun isminin değişeceğine ihtimal vermiyorum. Galatasaray alır götürür… Şu anda kadro kalitesi olsun, başkan ve teknik heyet açısından devamlılığı olsun Galatasaray rakiplerinden çok farklı… Yetişebilecek en yakın kulüp Fenerbahçe'ydi… Ancak iki yıl Avrupa'dan ceza almaları, oyuncuları demoralize edebilir. Yönetimde yaşanan sıkıntılar da çabası…

YANAL, FENERBAHÇE’NİN HOCASI OLAMAZ

F.Bahçe'nin hoca dezavantajı var. Ersun Yanal, Fenerbahçe gibi çalışılırken ateşten gömlek giyilen bir takımı yönetecek kapasitede değil. Ceza gelecek diye, hoca yokluğunda bir seçim yaptılar. Yanal, Türkiye için iyi bir hoca olabilir ama üç büyüklerde hocalık yapacak seviyede değil. Bir Fatih Terim'le yarışamaz. Aykut Kocaman kalsa bir nebze daha iyiydi… Takımı tanıyordu. Kulübün içinden gelmiş, başarılı olmuş isimdi ve kredisi de fazlaydı.

FATİH TERİM VARSA 1-0 ÖNDESİN

Fatih Terim, hem karizması, hem ağırlığı hem de takım üzerindeki gücü olsun çok farklı… Bir defa Galatasaray'ın çok büyük bir hoca avantajı var. Bir kere Galatasaray, yüzde 10 hoca avantajıyla lige başlıyor. Yani yarışa 1-0 önde giriyor. Ben Terim'in büyük bir sürpriz olmazsa üst üste 3. şampiyonluğu kazandıracağını düşünüyorum.

BİLİC’İ BEĞENİYORUM

Beşiktaş, Bilic'i göreve getirdi. Agresif bir teknik direktör. Hırvatistan'ı çalıştırırken kulübede izledim. Beğendiğim bir hoca. Beşiktaş'ta başarılı olabilmesi için uzun süreli çalışması lazım. İyi bir teknik direktör. Bir yıllık geçiş sürecinden sonra Beşiktaş daha iyi yerlere gelecektir. Bu sene işi zor. Daha sonraki süreçte yavaş yavaş toparlanır. Bilic'in taraftarla kanının uyuşması da önemli bir avantaj. Takımla da kimyası örtüşecektir.

4 TRANSFERE BAKIŞ

BRUNO ALVES (F.BAHÇE): Çok iyi bir transfer. Defansta büyük katkı sağlayacaktır. Ama Holmen'i gereksiz buldum.

CHEDJOU (G.SARAY): Güçlü fiziği var. Galatasaray'ın en zayıf bölgesi savunmasıydı. İsabetli tercih yaptılar.

GÖKHAN TÖRE (BEŞİKTAŞ): Adı var, kendi yok… Bakalım, bu kez Beşiktaş'ta varlığını ispat edebilecek mi?

BATUHAN KARADENİZ (TRABZON): Bu kafa yapısıyla Batuhan'dan hiçbir şey olmaz. Kendine, yeteneklerine ihanet eden bir oyuncu.”

Yayınlanma Tarihi:11:33,