Sözcü Plus Giriş

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Artık Türkiye için gerçekten doğru zaman olduğuna inanıyoruz. 2023 yılı hedeflerimiz 2020 Olimpiyatları hedefleriyle son derece güzel bir şekilde örtüşüyor” dedi.

Babacan, İstanbul 2020’nin üst düzey heyetinin İsviçre’nin Lozan kentindeki Beaulieu Kongre Salonu’nda Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerine yönelik “2020 Aday Şehirler Brifingi”nde basına kapalı gerçekleşen teknik sunumunun ardından basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, Babacan’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat, İstanbul 2020 CEO'su Ali Kiremitçioğlu, İstanbul 2020 Spor Direktörü Alp Berker ve paralimpik okçu ve İstanbul 2020 Elçisi Gizem Girişmen de hazır bulundu.

Konuşmasına, kendilerini Lozan’da ağırlayan uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge’a ve IOC üyelerine teşekkür ederek başlayan Babacan, İstanbul’un vizyonunu sunma ve Türkiye ve 2020 Olimpiyatları’nın ortak geleceğiyle ilgili konuşma imkanına sahip olduklarından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Babacan, Türk ekonomisine ilişkin bilgi vererek, “Ülkemiz gerçekten çok ciddi bir dönüşüm, gelişim sürecinden geçti. Bundan dolayı da gerçekten çok hazır olduğumuzu düşünüyoruz” diye konuştu.

Kişi başına düşen GSMH’nin üç katı arttığına dikkati çeken Babacan, Türkiye’nin, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında bütçe açığının çok düşük olduğunu vurguladı. Babacan, “Bunu sadece biz değil IMF, Dünya Bankası ve OECD de söylüyor. Türkiye’nin bir sene içinde çok büyüyeceği belirtiliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin beşinci kez olimpiyatlara aday olduğunu hatırlatan Babacan, “Artık Türkiye için gerçekten doğru zaman olduğuna inanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı için bir takım hedefler belirledik. 2023 yılı hedeflerimiz 2020 Olimpiyatları hedefleriyle son derece güzel bir şekilde örtüşüyor” ifadelerini kullandı.