Sözcü Plus Giriş

Büyük paralar harcanarak kurulan “Robotic Eye” sistemi bu sezon Şükrü Saracoğlu Stadı’nda da hayata geçecek. Samandıra’da ve son kupa maçında uygulanan sistem yeni sezonda Kadıköy’de de hazır hale getirilecek. Robotic Eye’nin en büyük avantajı sistemden alınacak görüntü ve verilerin maçların devre arasında kullanılabilecek olması. Teknik Direktör Ersun Yanal ilk yarının ardından oyuncularına taktik verirken, bu görüntülere ve verilere dayanarak derdini daha iyi anlatabilecek.

Bu sistem Türkiye’de bir ilk olacak. Sistemin en büyük özelliği tepeden yapılan çekimle birlikte oyuncuların tüm hareketlerinin rahat bir şekilde gözlemlenmesi ve takımın aksıyan yönlerinin çok açık şekilde görüntülerle ortaya konacak olması. Aynı zamanda rakip takımında güçlü tarafları yine bu sistem sayesinde belirlenecek. Projeyi daha önce çalıştırdığı takımlara kurmak isteyen Teknik Direktör Ersun Yanal, sürekli maliyet problemleri ile karşılaşınca hedefine ulaşamamıştı.

Kocaman’nın kurduğu analiz ve diğer sistemleri gören Yanal, “En büyük hayallerimden biri böyle bir sistem kurmaktı. Çok mutluyum. Bu düzen işimizi daha kolaylaştıracak” ifadelerini kullandı.

Yanal ve Kocaman’ın en büyük ortak özellikliği; iki teknik adamın da bilime, analize ve sayılara önem vermesi olarak gösteriliyor. Bu yüzden Fenerbahçeli oyuncuların, Yanal’a karşı yabancılık çekmeyecekleri ve yeni hocalarına çabuk uyum sağlayacakları belirtildi.