Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

Ekonomi Bakanı’na muzlu villa soruları!

17 Temmuz 2013

Ekonomiden sorumlu bakan Zafer Çağlayan, şu günlerde en sıkıntılı dönemi yaşıyor olmalı.
Faizler yükseliyor.
Dövizler yükseliyor.
İşsizlik yükseliyor.
Cari açık yükseliyor.
Dış parada naz yükseliyor.
Geçti gitti o güzel günler!
Türkiye ekonomisi, cari açık veren değil cari fazla veren ekonomi olmalıydı.
Beceremediler.
Başaramadılar.
Yapamadılar.

* * *

10 yılı boş övünme, kabarma, yalan propaganda, devletin fabrikasını, arsasını, limanını, madeni, elektrik, doğal gaz dağıtım şirketlerini, devletin imtiyazlarını, nehirlerinin sularını (HES yapmak için) satarak, harcayıp bitirdiler. Türkiye ekonomisi yabancının parasına bağımlı olmaktan kurtulamadı. 10 yıl sonra bugün; sıcak paraya, dış borca, yabancı tasarrufa göbeğinden daha fazla bağlı bir ülke olduk. Bugünlerde dünyadaki sıcak paranın sahipleri, Türkiye'ye yeniden para akıtabilmek için “faizlerin daha artmasını” istiyorlar. Bu durumda;
Başbakan ile Ekonomi Bakanı, ne yapacaklar?
Laflarını yalayacaklar.
Faizleri yükseltecekler.
Sıcak parayı kıble yapmışlardı.
Secdeye devam edecekler!
Elleri mahkum!

* * *

Bu arada; 10 yıl içinde bir şey daha yükseldi, yükseliyor. Sade Müslümanlık yerinde durdu. Süslü, villalı Müslümanlık yükseldi, yükseliyor. 10 yılda iktidara yakın durdukları için zenginleşen yeni dinci elit sınıf mensupları, ya Boğaz'da yalı alıyorlar, ya da Bodrum'da villa…
Ekonomi Bakanı da niyetlendi.
Bodrum'da villa baktı.
Fakat, kendisinin söylediğine göre “Bodrum'da villa almaktan” vazgeçti. Benim de bu köşede geçen hafta yazdığım gibi Ekonomiden SorumluBakan'ın “almaya niyetlendiği fakat
vazgeçtiği villa” muz ithalatçısı Hakan Bilal Kutlualp adlı işadamına tapulu. Bu işadamının gümrükteki antreposundan 200 bin koli (200 tır dolusu) muz, vergisi ödenmeden kaçak olarak iç piyasaya; manava, markete, pazara satıldığı ve devletin vergisinin çalındığı ortaya çıktı.

* * *

Bakan işte bu muzcunun villasını bakmaya gitti. Bakan, basın danışmanı Cevdet Kaleli aracılığıyla bana gönderdiği açıklamada; muzların antrepodan gümrük ödenmeden kaçak piyasaya sürülmesinden dolayı muzcu işadamına “5 milyon TL vergi aslı, 16 milyon 780 bin TL de ceza tahakkuk ettirilmiştir” diyor.
Tamam!
Muzcu kaçakçılık yaptı.
Ceza tahakkuk etti.
Bakan villaya bakmaya gitti.
Bu durumda sayın Bakan, ekonomiden de sorumlu olduğu için şu sorulara da cevap vermesi gerekiyor:
1- 200 bin kutu muzun sır olduğu Antrepo'nun ruhsatı iptal edildi mi?
2- Antrepo'nun teminat mektubu Hazine alacağı için nakite çevrildi mi?
3- İthal muzların vergi ödemeden piyasaya sürülüp satıldığı kesin olduğuna göre Muzcunun tüm mal varlıklarına el konuldu mu?
4- Bu kaçakçılık ağır cezaya girer, hapis gerektirir. Antreposunu kullanarak kaçakçılık yapan Bodrum'da villa sahibi muzcu hapsedildi mi?
5- 1 konteyner ithalat yapan küçük tüccarlar, gümrükte “kırımızı hat, x-ray, tam tespit” gibi çok sıkı kontrolden geçirilirken 200 bin kutu muzun antrepodan nasıl sır olduğunu Ekonomi Bakanı, Bodrum'da villa bakmaya giderken, hiç merak etmedi mi?
6- Muzcu, kaçakçılıktan dolayı tahakkuk eden 21 milyon 780 bin TL para cezasını sildirmek ya da üç-beş kuruşa indirmek için Merkezi Uzlaşma Kurulu'na başvurdu mu? Başvurduysa Ekonomi Bakanı bu duruma ne diyor?

* * *

Haberini takip etmeyen.
Habersiz kalır.
Yazısını takip etmeyen.
Yazısız kalır.
Muzcusunu takip etmeyen Ekonomiden Sorumlu Bakan, yabancı paraya, dış borca, faizleri yükseltmeye hep gebe kalır.
Ülke yabancıya gebe.
Bakan villa bakıyor.