Sözcü Plus Giriş
GALERİ Bu müzeyi yüzerek gezeceksiniz 26 Eylül 2014 11:23
1 İngiliz sanatçı Jason deCaires Taylor'ın Meksika'nın kuzey yarımadası Yucatan Cancun'da bulunan su altı sergisi görenleri hayrete düşürüyor.
2 6-9 metre derinlikte 450 heykeli bulunan sanatçının bu sergisi, bir su altı müzesine dönüştü.
3 Bu müze, sıradan bir müze değil çünkü denizin dibinde yer alıyor. Deniz suyu ve suyun kuvveti heykelleri etkilediği için, sanatçının eserleri sürekli değişime uğruyor.
4 Heykeller düzenli olarak temizlenmediği için, eserlerin üzerine mercan, deniz kabuğu ve deniz yosunu yerleşmesi, sanatçı Jason tarafından arzu edilen bir durum. Çünkü bu sayede, doğa ve suyun oluşturduğu güç eserlere sıradışı bir görünüm veriyor.
5 Meksika'nın Yucatan Yarımadası'nın kuzeyindeki Cancun bölgesinde bilmeden denize girerseniz, burada saklı sualtı müzesini gördüğünde oldukça şaşırabilirsiniz.
6 Gerçek insan boyutunda 450 heykelin denizin dibinde sizi karşıladığı müzede, çocuk, kadın, hamile kadın, yaşlı ve genç erkek heykelleri yer alıyor.
7 Heykellerin yapımı sürecinde her yaştan Meksikalı, Taylor'a model oldu.
8 İngiliz sanatçı Jason deCaires Taylor, 2012 yılında "The Silent Evolution" (Sessiz Evrim) koleksiyonunu, sekiz metre denizin dibine yerleştirdi.
9 İki sergi alanı 430 metrekarelik bir alanda, Isla Mujeres ve Punta Nizuc arasındaki okyanus tabanında bulunuyor.
10 Dalgıç ve şnorkelciler 500'den fazla eseri 10 metre derinliğe kadar indiklerinde ziyaret edebilirler.
11
12
13
14
15
16
17
18
19