Devlet Başkanı Mujica’nın 1 milyon dolarlık Vosvosu

Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, bir Arap şeyhinin kendisinin 1987 model mavi Vosvos'u için 1 milyon dolar önerdiğini söyledi

Devlet Başkanı Mujica’nın 1 milyon dolarlık Vosvosu

Busqueda dergisine konuşan 79 yaşındaki Jose Mujica, “Bir Arap şeyhi beni arayıp arabam için 1 milyon dolar önerdi. Önce pek önemsemedim. Sonra yeniden aradı. Ben de arabamı satmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım” dedi.

TEKLİFİ KÖPEĞİ İÇİN REDDETTİ

Mujica, Bolivya’nın başkenti Santa Cruz’daki uluslararası bir zirve sırasında yapılan 1 milyon dolarlık öneriyi, üç bacaklı köpeği Manuela’yı veterinere götürmek için arabaya ihtiyacı olduğundan geri çevirdiğini kaydetti.

Dünyanın en yoksul başkanı görevden ayrılıyorDünyanın en yoksul başkanı görevden ayrılıyor

ARABA GELİRİNİ YOKSULLARA BAĞIŞLAYACAK

Halk arasında “Pepe” olarak tanınan Mujica, ileride arabasını satarsa elde edeceği parayı yoksul ailelere ev yaptırmak için kullanacağını belirtti.

SARAY YERİNE ÇİFTLİKTE YAŞIYOR

Devlet Başkanlığı Sarayı yerine köpekleri ve tavuklarıyla mütevazi çiftlik evinde yaşamayı tercih eden Mujica, yaşam tarzıyla dünyanın diğer devlet başkanlarından ayrılıyor. Mujica, suyunu kuyudan çekiyor, eşi de çiçek yetiştirip satıyor.

Independent: Yeni Sultan'ın yeni sarayıIndependent: Yeni Sultan’ın yeni sarayı

MAAŞINI YOKSULLARA DAĞITIYOR

“Dünyanın en yoksul devlet başkanı” olarak da tanınan Mujica, 2010’da kişisel servetini bin 800 dolar olarak açıklamıştı. Mujica, 12 bin dolarlık maaşın neredeyse tamamını yoksullara dağıtıyor.

14 YILINI HAPİSTE GEÇİRDİ

Mujica, 2009’daki devlet başkanlığı seçimini kazanmadan önce Küba devriminden esinlenen Tupamaros gerilla grubunda yer almıştı. Altı kez vurulan ve yaşamının 14 yılını hapiste geçiren Mujica, 1985’te demokrasiye geçilmesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Anayasaya göre ikinci kez aday olamayan Mujica’nın görev süresi, 1 Mart 2015’te dolacak. Geçen ay yapılan devlet başkanlığı seçiminde adaylardan hiçbiri yeterli sayıda oy alamamış, seçim ikinci tura kalmıştı.

Ak Saray'ı böyle savunduAk Saray’ı böyle savundu

BU ÜLKEDE YAŞAM KALİTESİ YÜKSEK, SUÇ ORANI DÜŞÜK

Yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip Uruguay, yaşam kalitesi açısından dünyanın 19. ülkesi. Uruguay, aynı zamanda Latin Amerika ülkeleri arasında en düşük suç ve cinayet oranına sahip.

Loading...