İnsanları ‘aptal eden’ virüs keşfedildi

ABD'li bilim adamları, beyin hücrelerine etki ederek insanları aptallaştıran bir virüs keşfetti

İnsanları ‘aptal eden’ virüs keşfedildi

sozcu.com.tr / DIŞ HABERLER

Alg virüsü olarak bilinen ve daha önce sağlıklı insanlarda hiç gözlemlenmeyen tür, insanların görsel süreçleri ile uzamsal farkındalıkları gibi bilişsel süreçlerini etkiliyor.

ABD’deki Johns Hopkins Tıp Fakültesi ve Nebraska Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, boğazda üreyen bir mikrop üzerine araştırma yaparken alg virüsünü tesadüfen keşfetti.

Araştırmacılar, sağlıklı insanların gırtlaklarında bulunan mikropların DNA örnekleriyle yeşil algleri etkileyen tanımsız virüs DNA’larının uyuştuğunu farketti.

Araştırmayı yürüten virologlardan Dr Robert Yolken, “Bulgular, insanların vücutlarında taşıdığı zararsız mikroorganizmaların bilişsel ve davranışsal süreçleri etkileyebilir” dedi.

Yolken, “İnsanlar arasındaki psikolojik farklılıklar miras alınan genetik faktörlere göre belirlense de, bazı farklılıklar vücudumuzdaki mikroorganizmalara ve onların genlerimizle kurduğu etkileşime göre değişiklik gösterebiliyor” şeklinde konuştu.

Araştırmada, teste katılan 90 kişiden 40’ında alg virüsü pozitif çıktı. Virüs pozitif çıkan kişiler diğerlerine göre, hız ölçümü ve görsel süreçlere duyarlılık konusunda daha kötü performans sergiledi.

İnsan bedeninin trilyonlarca bakteri, virüs ve mantar taşadığı biliniyor. Yapılan araştırma ise, bunların birçoğu zararsız olsa da bazı mikropların insan vücudunu sağlıklı tutsa da bilişsel süreçleri olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor.

Araştırmadaki bulgular, Proceedings of the National Academy of Sciences adlı bilimsel dergide yayınlandı.

O aşı denenmeye başlandı O aşı denenmeye başlandı
Loading...