Sözcü Plus Giriş

sozcu.com.tr / DIŞ HABERLER

Popüler mitolojide erkeklerin arabalara ve hıza düşkün olan, televizyonda futbol maçları izleyen, empati yoksunu varlıklar olduğu anlatılır. Kadınların ise her şeyi gözlerinde büyüten, aşırı duygusal ve pasif oldukları söylenir.

BİYOLOJİ Mİ KÜLTÜR MÜ ETKİLİ?

Bu genellemelerin bir kısmı artık bilimsel olarak da kanıtlandı. Ancak asıl soru şu: Bu eğilimler biyolojik faktörler sayesinde mi, yoksa kültürel faktörler sayesinde mi gelişiyor?

Camebridge Üniversitesi’nde otizm alanında araştırmalar yapan Profesör Simon Baron-Cohen, iki cinsiyetin de iki kategoriye girdiğini iddia ediyor: Sistematikler (Systemiser) ve empatikler (Empathiser).

ERKEKLER SİSTEMATİK, KADINLAR EMPATİK

Sistematikler, sistemleri analiz etmeyi seven ve Baron-Cohen’in araştırmalarına göre ‘erkek beyinli’ kategorisine giren insanlar. Fakat bu özellikler sadece erkeklerde görülmüyor.

Empatikler ise genellikle kadın olduğu için ‘kadın beyinli’ olarak adlandırılıyor.

Yapılan testlerde çok sayıda istisnaya rastlansa da, erkeklerin çoğu sistematikler kategorisine girerken, kadınların çoğu ise empatikler kategorisine girdi.

ANNE KARNINDAKİ BEBEKLER ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPILDI

Prof. Baron-Cohen, sosyal ve kültürel baskıların sonucunu da hesaba kattığını belirtirken, doğmamış bebeklerin üzerinde yaptığı araştırmalarda, anne karnında maruz kalınan hormonların da bu alanda büyük etkisi olduğunu vurguladı.

Ana rahminde testosteron hormonuna daha fazla maruz kalan bebeklerin empati duygusunun, diğer bebeklerinki kadar gelişmemiş olduğu gözlemlendi.

PARMAKLARIN UZUNLUĞUNA BAKILABİLİR

Rahimde ne kadar testosterona maruz kaldığınızı öğrenmenin bir yolu ise, elinizdeki parmakların uzunluğunu karşılaştırmak.

Yapılan çeşitli araştırmalar yüzük parmağınızla işaret parmağınızın arasındaki farkı ne kadarsa fazlaysa, ‘erkek beyinli’ olma ihtimaliniz o kadar yüksek.

OTİZM DE AŞIRI TESTOSTERONDAN KAYNAKLANIYOR

Otizmin aşırı derecede ‘erkek beyinli’ olmaktan kaynaklandığını söyleyen Baron-Cohen, semptomların ‘aşırı derece empatiden yoksun olmak ve sistematik bir beyine sahip olmak’ diye belirliyor.

Yayınlanma Tarihi:15:28,