Lübnanlı popstara İhvan sansürü

Mısır radyosu, sesi yeterli kalitede olmayan müzisyenlerin şarkılarının çalınmayacağını duyurdu

Lübnanlı popstara İhvan sansürü

Yasaklananlar arasında Müslüman Kardeşler’e yakın isimlerin bulunması tepki çekerken, Lübnanlı pop star Haifa Wehbe’nin de üstü çizildi.

Mısır devlet radyosu, artık uzmanlar komitesi tarafından gerçekleştirilecek ses testini geçemeyen müzisyenlerin şarkılarının ülkede çalınmayacağını duyurdu. Yasaklanan isimlerin arasında Müslüman Kardeşler destekçisi isimin yer alması, sansür tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Milliyet ‘te yer alan habere göre, devlet radyosunun başındaki Abdülrahman Raşad, oluşturulan komite tarafından şarkıcılara ‘lisans' verileceğini söyledi. Raşad, Mısır radyosunun 1934 yılında belirlenen prensiplere göre faaliyet gösterdiğini ve bu prensiplere göre de şarkıcıların teste tabi tutulmaları gerektiğini belirtti. Raşad, ‘Arap müziğinin kralı' olarak anılan Mısırlı şarkıcı “Abdülhalim Hafız'ın bile zamanında teste girdiğini” söyledi. Radyonun yasakladığı ilk isimler arasında Mısırlı “Oka ve Ortiga” grubunun yanı sıra Lübnanlı pop star Haifa Wehbe yer aldı.

‘MISIR HALKI TERÖRİZMİ DESTEKLEYENLERİ DİNLEMEK İSTEMİYOR’

Arap dünyasının popüler isimlerinden olan Wehbe'nin ambargo yemesi, başta Lübnan olmak üzere Ortadoğu basınında şaşkınlık yarattı. Wehbe, son olarak geçen çarşamba günü katıldığı Pan-Arap “Arap Star Akademisi” ses yarışmasında konuk olduğu sırada giydiği transparan elbise ile gündeme gelmişti. Programı yayınlayan Mısır kanalı, Wehbe'nin kıyafeti nedeniyle seyircilerden özür dilemişti.

Müslüman Kardeşler kökenli devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için şarkılar yazan Hamza Namira'nın yasaklanması ise en tepki çeken karar oldu. Namira, dönemin devlet başkanı Hüsnü Mübarek'e karşı Tahrir meydanında yapılan protestoların simgesi haline gelmiş ve daha sonra da meydanı ziyaret etmişti. Radyo direktörü Raşad, Mısır halkının “terörizmi destekleyen” kişileri dinlemek istemediğini söylerken muhalifler ise, Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi'yi övmeyenlerin susturulduğunu savunuyor.

Dünyaca ünlü sanatçıya hapis cezasıDünyaca ünlü sanatçıya hapis cezası
Loading...