Reklamsız Sözcü

55 bin taksici trafiği felç etti!

Fransa'da başta başkent Paris olmak üzere ülke çapında 55 bin taksici, akıllı telefonlar için geliştirilen "Uber" taksi uygulamasının haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle greve gitti.

13:06 -
55 bin taksici trafiği felç etti!

Fransa'nın başkenti Paris'teki taksiciler greve gitti. Sendikaların çağrısıyla düzenlenen eylem sonucunda, şehrin ana arterlerinde trafik felce uğradı. Paris'teki Charles De Gaulle ve Orly havalimanlarındaki taksiciler, şoförlü özel araç hizmeti sunan şirketlerin haksız kazanç sağladığı gerekçesiyle sabah şehrin ana arterleri A1 ve A6 yoluna topluca çıkarak trafiği durdurma eylemi yaptı.

Taksici sendikaları ve meslek odaları adına açıklama yapan Daniel Bonamy, akıllı telefonlar için geliştirilen ve müşterilere şoförlü özel araç hizmeti sunan “Uber” uygulamasının haksız kazanca yol açmasını protesto etmek amacıyla yaklaşık bin taksinin 2 havalimanından şehrin ünlü meydanlarından Trocadero'ya doğru yola çıktığını belirtti. Taksilerin, öğle saatlerinde meydana ulaşması bekleniyor. Bu arada Paris'in yanı sıra Marsilya, Nantes, Dijon, Lyon, Bordeaux, Toulouse ve Montpellier şehirlerinde de toplamda 55 bin taksi bugün aynı anda eylem yaptı.

Müşterilerine istedikleri yerde ve zamanda şoförlü özel araç tahsis eden “Uber” uygulaması, ülkede uzun süredir taksicilerin ve sendikaların hedefinde. Uygulamanın bir nevi korsan taksi hizmeti verdiği iddia edilirken, “Uber” taksi şoförlerinin, müşterilerden istek geldikten 15 dakika sonra hareket etmesi yönünde bir yasa çıkarılmıştı. Ancak Danıştay'ın söz konusu yasayı çarşamba günü askıya almasıyla tartışmalar yeniden alevlenmiş oldu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more