Sözcü Plus Giriş

55 yıl sonra ilk temas

Kıbrıs konusunda yarın Ankara ve Atina’da bir ilk yaşanacak. Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin tanımadığı Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’i resmen kabul etmeye hazırlanırken, KKTC’nin müzakerecisi Kudret Özersay da Atina’da temaslarda bulunacak.

14:28 -
55 yıl sonra ilk temas

Türkiye ve Yunanistan'ın eylül ayında karar verdiği ‘çapraz müzakereler' öncesinde Hürriyet'e konuşan Türk müzakereci Özersay, Atina'da açacağı çantasında sürprizler bulunduğunu söyledi. Uluslararası ilişkiler ve hukuk uzmanı Doç. Dr. Kudret Özersay, Rumların Ankara ziyaretinde Maraş, garantiler, asker ve limanlar gibi konuları gündeme getireceğinin bilindiğine dikkat çekerek, “Ben görüşme yapmadan onun içini boşaltacak şekilde konuşmayı sevmem. Tüm hazırlıklarımızı yaptık, tarihi Atina ziyaretinde çantamda ve içindeki dosyada neler olduğunu Yunanlar o an öğrenecek. Sürprizlerle dolu bir çanta” diye konuştu. Özersay, geçen hafta Ankara'da Rum temsilciyle görüşmeye hazırlanan Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile yararlı bir toplantı yaptıklarını da belirterek, “Ancak burada, Rumların Ankara'ya getireceklerini ele aldık. Atina'ya bizim ne götüreceğimiz konusunu ele almadık. Bizim hazırlıklarımız çok önceden yapıldı” dedi.

Ankara'ya en son Makarios gelmişti

KKTC'nin müzakerecisi Kudret Özersay'ın Atina ziyareti Yunanistan'da 55 yıldan sonra bir ilk olacak. En son KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş 1959 yılında Kıbrıs Türk toplumu lideri sıfatıyla Atina'yı ziyaret etmişti. Özersay, İstanbul üzerinden bugün Atina'ya gidecek ve yarın Yunanistan Dışişleri Genel Sekreteri Anastassis Mitsialis ile buluşacak. Rum müzakereci, Atina üzerinden Ankara'ya gelecek ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüşecek. En son Rum lider Başpiskopos Makarios, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı' sıfatıyla 22-26 Kasım 1962'de Ankara'ya gelmişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more