Reklamsız Sözcü

IŞİD’e katılan 30 Avusturyalı öldürüldü

Irak ve Suriye'ye savaşmaya giden 30 IŞİD militanının öldüğü açıklandı

android-time 15:35
IŞİD’e katılan 30 Avusturyalı öldürüldü
Irak ve Suriye'ye savaşmaya giden 30 IŞİD militanının öldüğü açıklandı

Avusturya İçişleri Bakanı Mikl Leitner’ın dün parlamentoda yaptığı açıklamada Avusturya’dan savaşmak üzere Suriye ve Irak’a giden 30 Avusturyalı’nın öldürüldüğünü duyurdu.

Aşırı sağcı parti FPÖ (Avusturya Özgürlük Partisi) milletvekillerince verilen soru önergelerini cevaplandıran bakan Leitner “Savaşmaya giden 60 kişi tekrar Avusturya’ya dönüş yaptı. 100 kişi hakkında da terör örgütüne üye olmaktan dava açıldı.” dedi.

Dün akşam Avusturya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Karl-Heinz Grundböck de bir basın açıklaması yayınlayarak IŞİD örgütüne Avusturya’dan katılımlar hakkında resmi bilgiler verdi. Karl-Heinz Grundböck’ün verdiği bilgilere göre; Avusturya’da mülteci durumundaki Çeçen ve Bosnalı Müslümanların terör örgütüne rağbet ettiğinin altı çizildi.

150 AVUSTURYALI SURİYE VE IRAK’A SAVAŞMAYA GİTTİ

Bakanlık sözcüsü Grundböck, Avusturya İstihbarat Teşkilatı tarafından tutulan rapor doğrultusunda, 150 kişinin savaşmak üzere Suriye ve Irak’a gittiği, bunlardan 60 kişinin eğitim görerek Avusturya’ya tekrar döndüğünü, 30 kişinin savaş sırasında öldüğünü açıkladı.

YAYA OLARAK SURİYE’YE GEÇTİLER

Geçtiğimiz Nisan ayında Viyana’dan Suriye’ye cihad için gittiklerini söyleyen Samra K.(16) ve Sabina S.(15) isimli 2 kızın Fransa’da yayınlanan magazin gazetesi Paris Match’a verdikleri röportajda; Viyana’dan uçak ile Adana’ya oradan da belirtmedikleri bir bölgeden yaya olarak Suriye’ye geçtiklerini açıkladılar. IŞİD’e katılmak üzere yola çıkan biri kadın 7 çeçen vatandaşı sınırı geçerken yakalanarak gözaltına alındılar. Savaşa giden grubun rehberi olduğu iddia edilen 39 yaşındaki bir Türk vatandaşı da gözaltına alındı. Geçtiğimiz haftada 14 yaşındaki bir Türk çocuğu da IŞİD adına eylem hazırlandığı iddiasıyla yakalanmıştı.

AVUSTURYA BASININA KONU OLMUŞTU

Avusturya’da yaşayan Mısır asıllı Mohammed M. adlı kişi Avusturya ve Almanya’da terör suçlamasıyla tutuklanmış, cezasını çektikten sonra Suriye sınırında Türkiye tarafından tutuklanmış daha sonra serbest bırakılmıştı. Avusturya ve Almanya bu duruma tepki göstermişti. Suriye sınırına geçen Mohammed M. birçok insanın ölüsü ile poz vermesi Avusturya basınında geniş yer bulmuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:3606.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more