Reklamsız Sözcü

ABD’yi karıştıran karar

9 Ağustos tarihinde Michael Brown adlı siyahi genci öldüren polis memuru Darren Wilson büyük jüri tarafından suçsuz bulundu.

06:59 -
ABD’yi karıştıran karar

ABD’nin Missiouri eyaletinde 18 yaşınki silahsız siyahi genç Michael Brown’ı öldüren polis memuru Darren Wilson’ın yargılanmasına gerek olmadığına karar verildi.

Büyük jürinin günlerdir süren değerlendirmesinin ardından St. Louis kentinin Ferguson mahallesinde Brown’u öldüren polis memuru hakkındaki karar açıklandı.

9’u beyaz ve 3’ü siyahiden oluşan 12 kişilik jürinin kararını St. Louis Savcısı Robert McCulloch birçok televizyon kanalından canlı yayınlanan basın toplantısı ile açıkladı.

Brown’ı öldüren polis memuru Darren Wilson

New York Times’da yayınlanan habere göre, geçen yıl boşanan 28 yaşındaki polis Wilson’un kendisinden 9 yaş büyük bir kadınla 24 Ekim’de evlendi.

Jürinin olayın gerçekleştiği anda ve ardından toplanan fiziki delilleri incelediğini ve birçok görgü tanığını dinlediğini kaydeden McCulloch, detaylı bir sürecin ardından polis memuru Wilson’ın “kendisine verilen yetkiler dahilinde hareket ettiği ve cezai yargılamaya gerek görülmediğine” karar verildiğini söyledi.

Jüri üyelerinin kararları ve kimin ne yönde oy kullandığı bilgilerinin gizli olduğunu ve açıklanmayacağını da belirten McCulloch, soruşturma sürecinde kayıt yapılmadığını da dile getirdi.

AİLE VE OBAMA’DAN AÇIKLAMA

Öldürülen siyahi genç Michael Brown’ın ailesi “karardan büyük hayal kırıklığı duyduklarını ancak karara ilişkin yapılacak protesto gösterilerinin barışçıl bir şekilde gerçekleştirilmesini” istediler.

Bir açıklama da ABD Başkanı Barack Obama’dan geldi. Obama, ABD’nin kanunlar ülkesi olduğunu belirterek, “Ferguson’daki jürinin kararını kabul etmek zorundayız” dedi ve gösterilerin barışçıl yollarla yürütülmesini istedi.

GÖSTERİLER BAŞLADI

Kararın ardından başta Ferguson olmak üzere birçok ABD kentinde gösteriler düzenleniyor. Polis, gösterilerin başladığı noktalarda geniş güvenlik önlemleri aldı.

New York’ta Union Square’da toplanan yaklaşık bin kişilik topluluk, kararın açıklanmasının ardından polis barikatını yararak Wall Street yönüne doğru yürüyüşe geçti.

MİSSOURİ’DE OLAĞANÜSTÜ HAL

Missouri Eyaleti’nde Vali Jay Nixon, karar açıklanmadan olağanüstü hal ilan etmiş ve yarın okulların tatil edildiğini duyurmuştu. St. Louis’de Ulusal Muhafız Birlikleri kritik binaları koruma altına alırken Vali Nixon, halka ”barış, karşılıklı saygı ve itidal” çağrısında bulundu.

St. Louis Belediye Başkanı Slay de barışçıl protestolara müsade edileceğini ancak özel mülke zarar verilmesine müsamaha gösterilmeyeceğinin altını çizdi.

18 yaşındaki Michael Brown, Missouri eyaletinin banliyölerinden biri olan Ferguson’da Darren Wilson isimli polis tarafından 9 Ağustos’ta vurulmuştu. Brown’un öldürülmesi, nüfusun büyük çoğunluğunun siyahi olduğu Ferguson kasabasında polis şiddetine karşı protestoları başlatmıştı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 08:04 25.11.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more