ABD’den Esad açıklaması

Barack Obama: Esad’a yönelik tutumumuzda bir değişiklik yok

ABD’den Esad açıklaması

Suriye'de Esad devrilmeden IŞİD'in yok edilemeyeceğine kanaat getirerek strateji değiştirmeye hazırlandığı öne sürülen ABD Başkanı Barack Obama, tutumlarında değişikliğin olmadığını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Obama'nın strateji değişikliği iddiaları için “Bizim tavsiye ettiğimiz entegre stratejiyi yansıtıyor.” demiş, konuyu G-20 Liderler Zirvesi'nde Obama ile yapacağı görüşmede gündeme getireceğini dile getirmişti. Davutoğlu, Türkiye'nin tezlerine yaklaşıldığını savunmuştu. Obama ise dün basın toplantısında bir soru üzerine, “Esad'la ilgili tutumumuzda kesinlikle değişiklik olmadı.” dedi.

Suriye'de tüm grupların dahil olduğu kapsayıcı siyasî çözüm arayışında olduklarını kaydeden Obama, “Bu siyasî dönüşümde onu (Beşşar Esad) görevden uzaklaştırmanın yollarını arıyor musunuz?” şeklindeki bir soruya ise “Hayır” cevabını verdi.

Geçtiğimiz hafta CNN'de bazı üst düzey yetkililere dayandırılarak verilen bir haberde Başkan Barack Obama'nın, Beşşar Esad gönderilmeden IŞİD'in yok edilemeyeceğine kanaat getirerek strateji değiştirmeye hazırlandığı iddia edilmişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başkan Obama'nın ‘Esad devrilmeden IŞİD devrilmez' şeklinde özetlenen strateji değişikliği iddiaları için “Bizim tavsiye ettiğimiz entegre stratejiyi yansıtıyor.” ifadesini kullanmış ve konuyu Başkan Obama ile yapacağı görüşmede gündeme getireceğini dile getirmişti. Davutoğlu, Türkiye'nin tezlerine yaklaşıldığını iddia etmişti.

Söz konusu iddia, gündeme geldikten kısa bir süre sonra ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel tarafından da yalanlanmıştı. ABD Kongresi'nde IŞİD stratejisinin ele alındığı bir oturumda konuşan Hagel, Esad'ın üstesinden gelinmesinin IŞİD'i yok etmeye yetmeyeceğini dile getirmişti. Hagel, “Esad tabii ki denklemin bir parçası ancak Suriye'nin doğusunda, Irak'ın batı ve kuzeyinde IŞİD'in kontrol ettiği yerlere bakarsanız eğer bugün Esad'ı değiştirseniz dahi bu tüm dinamikleri hızlı bir şekilde değiştirmez, özellikle Suriye'de.” ifadelerini kullanmıştı. (Cihan)

Öncelik Esad değil IŞİDÖncelik Esad değil IŞİD

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...