ABD’den flaş Türkiye açıklaması

Amerikan Dışİşleri Bakanı John Kerry: Türkiye IŞİD'e karşı destek verme konusunda kararlı ama çabaların artmasını bekliyoruz.

ABD’den flaş Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD'in elinde bulunan rehine krizinin çözülmesinin ardından, ABD'nin Türkiye'den IŞİD'e karşı mücadelede katkı ve çabalarını artırmasını beklediğini söyledi.

Kerry ile Zarif New York'ta görüştüKerry ile Zarif New York’ta görüştü

ABD'nin müttefiki ve NATO üyesi Türkiye'nin, IŞİD'e karşı mücadelede, ABD'nin öncülük ettiği koalisyona destek vereceğini dile getirdiğini ancak rehine durumu yüzünden elindeki olanakların kısıtlı olduğunu anlatan John Kerry, MSNBC televizyon kanalına yaptığı açıklamada, bir Amerikan deyimini de kullanarak ‘‘Önce kendi rehine sorunlarıyla ilgilenmeleri gerekiyordu, çözüldü. Şimdi kanıt zamanı, kanıt Pudding'in içinde'' dedi.

Bakan'dan Kerry'e IŞİD yanıtıBakan’dan Kerry’e IŞİD yanıtı

 

İŞID’ın artık hiçbir ülkeden devlet kaynaklı desteğinin kalmadığını söyleyen Kerry, ancak farklı ülkelerdeki bireysel teşebbüsler vasıtasıyla petrol kaçakçılığı yaparak piyasaya sürdüklerini belirtti. Kerry, “ABD olarak da, Bu petrolü Türkiye, Suriye veya Lübnan üzerinden dışa aktaramadıklarından emin olmalıyız” diyerek çeşitli kaçakçılık kanalları bulunduğunu ve bunlara karşı ABD’nin teşebbüsleri olduğunu ifade etti.

Farklı ağızlardan aynı açıklamaFarklı ağızlardan aynı açıklama

 

Kerry'e Türkiye’nin bölgede 750 kilometreden uzun sınırı olduğu, Türkiye’nin güneyinde ABD’ye ait bir üssün de bulunduğu ama Türklerin bu üssün Irak veya Suriye’ye askeri operasyon düzenlemek için kullanmasına karşı çok ama çok isteksiz olduğu ifade edilerek, “Türkiye bizim müttefikimiz mi?” diye soruldu.

John Kerry İsrail'in operasyonundan rahatsızJohn Kerry İsrail’in operasyonundan rahatsız

 

Kerry bu soruyu, “Türkiye bizim müttefikimiz, ayrıca da bir NATO üyesi” diyerek yanıtladı. Henüz birkaç gün önce Ankara’ya gidip Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüştüğünü sunuculara hatırlatan Kerry, Türkiye’nin bu mesele karşısında kendilerine yakından ve etkin biçimde yardımcı olma sözü verdiğini anlatarak “Bunun delili sözler değil, eylemler olacaktır” dedi.

Erdoğan, Kerry'yi kabul ettiErdoğan, Kerry’yi kabul etti

 

Artık Türkiye’nin destek vermeye kararlı olduğunu ve Paris’te görüşüldüğü gibi artık bölgedeki her ülkenin kendi güvenlikleri adına IŞİD vahşetine karşılık vereceğini, bu sebeple de ABD’nin kara birlikleri göndermeyeceğini, Özgür Suriye Ordusu gibi grupların karadan IŞİD’e karşı operasyonlar yürütmesine destek olacaklarını söyledi. “ÖSO’ya nasıl güvenebiliyorsunuz?” şeklindeki soruya ise, Kerry, El-Kaide’nin Afganistan’da olduğundan çok daha fazla güçlenen ve maddi kaynaklarının çokluğu sayesinde şayet müdahale edilmezse kalıcı bir tehdit haline gelecek böylesi bir örgüte karşı, bölgedeki tüm güçlerin mücadele etmek zorunda olduğunu söyledi.