ABD’li maden sahibi 31 yılla yargılanıyor

ABD'li maden sahibi Donald Blankenship, 2010 yılında 29 madencinin ölümüne sebep olan patlama nedeniyle 31 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor

ABD’li maden sahibi 31 yılla yargılanıyor

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Blankenship, federal soruşturmacılara madenin güvenlik önlemleri hakkında dört defa yalan söylediği iddia ediliyor ve 31 yıla kadar hapisle yargılanıyor.

SON 40 YILIN EN BÜYÜK KAZASI

Batı Virginia eyaletinde yer alan “Upper Big Branch” adlı kömür madenindeki kaza, ABD’de son 40 yılda yaşanan en büyük maden kazasıydı.

5 Nisan 2010’da yaşanan patlamada 29 madenci yerin yaklaşık 370 metre dibinde mahsur kalarak hayatını kaybetmişti.

Blankenship’in avukatı William Taylor bir açıklamala yaparak, “Müvekkilim mücadele edecek ve temize çıkacak. Kendisi maden güvenliğinin önemli bir savunucusudur. Kendisinin güçlü bürokratlar hakkındaki eleştirileri nedeniyle bu dava açılmıştır. Onların kendisini susturmasına izin vermeyecektir” dedi.

Maden faciasında 19'uncu günMaden faciasında 19’uncu gün

‘KAZA ÖNLENEBİLİRDİ’

2011’de yapılan soruşturmada, madende bir dizi güvenlik önleminin alınmadığı ve kazanın aslında önlenebilir olduğu belirtilmişti.

Aynı yıl, Blankenship’in sahibi olduğu ve madeni işleten Massey Enerji şirketi, ABD Adalet Bakanlığı’yla uzlaşma yoluna gitmiş ve madende tespit edilen 300 güvenlik önlemi ihlali için 209 milyon dolar ödemişti.

Şirkette eskiden görevli iki kişi ise haklarındaki “Denetçilerin madeni denetlemesine engel olmak” suçlamasını kabul etti.

Davada, Blankenship’in “daha fazla kömür üretmek ve masrafları düşürmek amacıyla” güvenlik tedbirlerini ihmal ettiği öne sürülüyor.

Ayrıca işadamının şirketin güvenlik uygulamaları konusunda da hükümet yetkililerine yalan söylediği belirtiliyor.

Davayı değerlendiren Maden İşçileri Birliği Başkanı Cecil Roberts, bunun adalet bekleyen aileler açısından çok önemli bir adım olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Avukatından ilginç savunmaAvukatından ilginç savunma

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...