Sözcü Plus Giriş

Açık artırmayla vize uygulaması!

İngiliz yetkililer, ülkeye gelmek isteyen yabancı zenginlere açık artırmayla vize satma fikrini gözden geçiriyor.

13:42 -
Açık artırmayla vize uygulaması!

İngiltere Göçmen Bürosu yetkilileri, dünyada eşi görülmemiş bir uygulamayı hayata geçirmeyi teklif etti. Buna göre İngiltere, yabancı zenginlere açık artırmayla vize dağıtacak.

Teklif edilen programa göre, 4 milyon dolardan başlayacak açık artırmadan elde edilecek gelirler eğitim ve sağlık harcamalarına aktarılacak. Açık artırma sonucu verilecek vizenin özellikleri ve süresine dair ise detaylı bilgi verilmedi.

Planı eleştirenlere göre böylesi bir uygulama, uzun dönemde İngiliz ekonomisine ne katkı getireceği belli olmayan zenginlerin ülkeye dolmasına neden olabilir.

“YATIRIMCI VİZESİ”

CNBC’nin haberine göre, İngiltere’nin bu son adımı, bazı ülkelerin uyguladığı benzer politikaların yasal çerçeveye oturtulmuş hali. Özellikle Rusya ve Çin’deki zenginler, servetlerini koruyabilmek için Batılı ülkelere göç ediyor.

Batılı ülkeler ise yanlarında belli miktarda para getiren bu kişilere vize vermekte kolaylık sağlıyor. Avustralya örneğinde, sicili temiz olan kişiler yanlarında 5 milyon dolarlık yatırım getirdikleri takdirde ülkenin “yatırımcı vizesi”nden yararlanabiliyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more