Afganistan’da intihar saldırısı

Yabancı güvenlik firmasını hedef alan intihar saldırısında 2 kişi hayatını kaybetti, 1 yabancı uyruklu kişi yaralandı

Afganistan’da intihar saldırısı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de, “Hard” isimli yabancı güvenlik firmasını hedef alan intihar saldırısında, 2 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.

Kabil Emniyet Müdürü General Zahir Zahir, olay yerinde yaptığı açıklamada, bomba yüklü bir kamyonetin Despiçeri bölgesinde bulunan Hard adlı yabancı güvenlik firmasına, inşaat malzemesi getirdiği bahanesiyle girdiğini, araçtaki patlayıcının infilak ettiğini söyledi.

Patlamanın ardından bölgede gizlenen 2 intihar eylemcisinin firmaya girdiğini belirten Zahir, ”İntihar eylemcilerinden biri bomba yüklü kamyoneti kullanıyordu, ikisi de bölgede gizlenmişti. Patlamadan sonra binanın içine giren iki intihar eylemcisi, yaklaşık 10 dakikalık bir çatışmanın ardından etkisiz hale getirildi” dedi.

Patlamada, firmanın 2 Afgan güvenlik görevlisinin öldüğünü, 1 yabancı uyruklu askerin yaralandığını aktaran Zahir, saldırıdan Taliban’ı sorumlu tuttu.

Zahir, patlamanın çok şiddetli olduğunu ve tüm Kabil’de duyulduğunu dile getirdi.

Kabil Emniyet Müdürü Zahir, intihar eylemcilerinin hükümet içindeki destekçileri tarafından güvenli bölgelere sokulduğunu ve bu tür saldırıların önlenmesi için istihbarat teşkilatının daha fazla çaba göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

DOSTUM KORUMLARIYLA OLAY YERİNDE

Patlamayı evinde duyan Devlet Başkanı Birinci Yardımcısı Abdul Reşit Dostum, korumalarıyla olay yerine geldi.

Açıklama yapan Dostum, “Maalesef böyle saldırıları yabancı istihbarat, Afgan işbirlikçilerinin yardımıyla yapıyor. Yabancı istihbarat için çalışan kişileri en yakın zamanda bulup cezalandıracağız” ifadesini kullandı.

Saldırıyı Taliban üstlendi. Taliban Sözcüsü Zabiullah Mucahed, yaptığı yazılı açıklamada, yabancıların istihbarat merkezini hedef aldıklarını öne sürerek, çok kişinin öldürüldüğünü iddia etti.

Kabil’in Darul Aman bölgesinde önceki gün Afgan Milletvekili Şükriye Barekzai’in aracını hedef alan intihar saldırısında 3 kişi hayatını kaybetmiş, Barekzai dahil 32 kişi yaralanmıştı.

Afganistan'da bombalı saldırıAfganistan’da bombalı saldırı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...