Reklamsız Sözcü

Almanya’da Erdoğan’a büyük protesto

Almanya'da Merkel ile ikili bir basın toplantısı gerçekleştiren Erdoğan'a büyük tepki vardı.

android-time 16:49
Almanya’da Erdoğan’a büyük protesto
Almanya'da Merkel ile ikili bir basın toplantısı gerçekleştiren Erdoğan'a büyük tepki vardı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmek üzere Almanya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Almanya- Berlin'de Alevi örgütlerinin ve Türkiye Gençlik Birliği'nin düzenlediği eylemlerle protesto edildi.

Almanya'da bulunuyor. Aleviler “Özgürlük ve Eşitlik ve Demokrasi İçin Erdoğan’ı Protesto Ediyoruz” sloganıyla Brandenburg Kapısı önünde Erdoğan'ı protesto etti. Berlin Alevi Toplumu- Cemevi'nin düzenlediği eylemi Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ve Almanya Demokratik Güç Birliği destekliyor.

TGB DE PROTESTO ETTİ

Ayrıca, Türkiye Gençlik Birliği de Berlin'de Başbakan Erdoğan'ı protesto etmek için Berlin'de bir eylem gerçekleştirdi.

ALMANLAR SORUYOR, BİZ İZİN ALIYORUZ
Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, Almanya’daki Türk gazetecinin de protestosuna uğradı.

Basın toplantısı sonunda gazetecilerden soru alınırken, bir ayrım yapıldı. Alman basınından el kaldıranlar arasında rastgele iki kişiye söz verildi. Türk basınından ise, el kaldıranlara değil, daha önceden ismini yazdırıp “soru için seçilenlere” soru sorma hakkı verildi.

Bunlardan biri, en çanak sorusuyla kendine herkesi güldüren ve Türkiye’nin Suriyeli göçmenlere kapı açmasıyla ilişkin bir soruydu. Diğer soru da El Cezire temsilcisine sorduruldu.

YANLARINA KADAR GİDİP BAĞIRDI
En ön sırada oturan Avrupa Postasi adlı, Almanya’da yayınlanan yerel gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Adil Yiğit, bir türlü kendisine soru izni verilmeyince iki lider kalktığında yanlarına gitti.

Erdoğan’ın yanına kadar ulaşan Yiğit, “Burada çifte standart uygulanıyor. Türk gazetecilere seçmece soru sorduruluyor. Ismarlama gazetecilik bu” diye Almanca bağırdı. Korumalar hemen devreye girip Yiğit’i uzaklaştırdı. Yiğit, iki soru hazırladığını ama bunları soramadığını söylerken, Erdoğan ve Merkel uzaklaştı.

NELERİ SORACAKTI
SÖZCÜ’ye konuşan Adil Yiğit, iki- üç soru hazırladığını belirterek, “El Kaide’cilerin bazılarının pasaportlarında Türkiye giriş -çıkış mühürlerini soracaktım. Başbakan Erdoğan, eşi ve kızını da beraberinde getirdi. Bu resmi gezide onların ne işi var, onu soracaktım. Masraflarını kim karşıladını da soracaktım” dedi.

Yiğit, ayrıca bugüne kadar paralel devlet dedikleri oluşumla birlikte olduklarını, aralarının ne olupda bozulduğunu açıklamasını isteyeceğini de belirterek, “Zaten olacağı buydu. Dostlar alışverişte görsün diye basın toplantısı yapıldı” diye konuştu. Yiğit, basın toplantısı için gelen 50 Türk gazetecinin de böylece orada bir şey yapmadan oturduğunun da ortaya çıktığını anlattı.

ÖNCEKİ GÜN DE DÖNERCİLER PROTESTO ETTİ
Başbakan Erdoğan’ın önceki akşam Ritz Carlton otelinde yaptığı toplantıda da protesto vardı. Erdoğan’ın sivil toplum örgütleri toplantısına çağrılan ünlü Türk döner üreticisi Remzi Kaplan, otele kadar geldikten sonra döndü. Kaplan, “Bu kadar olay yaşandıktan sonra artık burada duramam” diyerek uzaklaştı. Toplantıya sadece AKP yandaşı derneklerle bir kaç ülkücü dernek temsilcisi katıldı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 21:4804.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more