Sözcü Plus Giriş

Almanya’dan cemaate şok

Alman Anayasayı Koruma Dairesi, Fetullah Gülen cemaati okullarındaki korkunç olayları raporladı: Alevileri aşağılama, evrim teorisine karşı çıkma, şiddet, psikolojik işkence ve türban baskısı var.

14:38 -
Almanya’dan cemaate şok

Almanya’da başta Cem Özdemir ve bazı Alman politikacılar tarafından çok övülen Fethullah Gülen okullarıyla ilgili şok bir rapor yayınlandı.

Anasayası Koruma Dairesi’nin Baden Württemberg Eyaleti raporunda, ülkede faaliyette bulunan Gülen okulları ve dersanelerinin anti-demokratik olduğu, anayasal düzeni tehdit ettiği, kız öğrencilere türban baskısı yapıldığı, 3 yaşındaki bir öğrenciye şiddet uygulandığı, evrim teorisine ve Aleviler’e karşı önyargıların körüklendiği, korku aşılandığı belirtildi.

BOMBA GİBİ DÜŞEN RAPOR

Olay, Almanya gündemine bomba gibi düştü. Tüm kanallar ve öne gelen yayın organları konuyu geniş şekilde işlemeye başladı.

Devlet Televizyonu 1. kanalı ARD, Der Spiegel Dergisi de konuya geniş yer ayırdı. SÖZCÜ’nün de ulaştığı ayrıntılara göre raporda ayrıca, “Gülen okullarının islamcı bazı görüş ve çeşitli islamcı etkenlerle, Türk milliyetçiliğini de öne çıkaran yayın yaptığı, Almanya’da 300 eğitim kurumuna bir de çeşitli Alman kurumlarının maddi yardımlarda bulunduğu, bunların bir çoğunun bu yönüyle izlenmesi gerektiği; Gülen okullarının yasama- yürütme- yargı gibi en temel unsur olan güçler ayrılığı ilkesini tanımadığı; bilimsel araştırma, dini inançlar, kadın- erkek eşitliği konularında sadece kendi perspektiflerden değerlendirmelerde bulunup ayrımcılık yaptığı” vurgulandı.

3 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA ŞİDDET

Örnek olarak ise Rüsselsheim Kenti’nde, Federal Uyum Bakanlığı (BAMF) destekli olan cemaatin bir eğitim kurumunda 3 yaşındaki çocuğu şiddet uygulandığı ortaya çıkarıldı. Bu ve bunun gibi olaylardan sonra aralarında Frankfurt’un da bulunduğu Rhein-Main bölgesindeki cemaat okullarının “uyum ve Almanca kursu verme” yetkisi kaldırıldı.

Ludwigsburg’da cemaate ait olan Carl-Friedrich Gauss Schule adlı özel okulda, kız çocuklarının türban takmaya zorlandığı, psikolojik baskı yapıldığı, ayrıca evrim teorisi ve Aleviler üzerine önyargı yaratmaya yönelik eğitimler verildiği belirlendi.

CEM ÖZDEMİR ÖVÜYORDU

Almanya’da Gülen Cemaati’ne ait olan ya da yakınlığıyla bilinen 14 özel lise bulunuyor. Berlin’de 2004 yılındca TÜDESB tarafından açılan özel okul bünyesinde 4 ana okulu, bir lise ve bir orta okul yer alıyor. Bu okullarda, küçükler hariç 600’den fazla öğrenci bulunduğu açıklandı. Bu okullar açılırken, en büyük övgüleri düzenlerin başında ise Yeşiller’in şimdiki Eş Başkanı Cem Özdemir geliyordu.

Almanya çapındaki tüm okullarda ise onbinlerce öğrenci bulunuyor ve tümü de aynı şekilde eğitiliyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:46 03.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more