Sözcü Plus Giriş

sozcu.com.tr / DIŞ HABERLER

Salı günü Suriye’nin kuzeyinde 36’ya yakın çocuk, Birleşmiş Milletler’in sponsorluğu altında dağıtılan kızamık aşılarını olduktan sonra kalp atışlarının yavaşlaması sonucu hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler’in, iç savaşın çocuklar için bir kızamık salgınına dönüşmesini engellemek için başlattığı aşı programı, Salı akşamı gerçekleşen trajik ölümlerden sonra durduruldu.

Türkiye-Suriye sınırı yakınında çalışan yardım kuruluşları ise, çok sayıda çocuğun durumunun hala ciddi olduğunu vurguladı.

Tıp hayır kurumu UOSSM’nin koordinatörü Daher Zidan “Durum çok ciddi. Ölen çocukların sayısı şuan 30’larda ve çok hızlı bir şekilde artıyor. Durum daha da kötüleşecek diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Bölgede görev alan doktorlar, sözkonusu bölgenin muhalif militanların elinde olduğunu ve bu ölümlerin kusurlu veya sabote edilmiş aşılardan kaynaklandığını düşünüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, aşıları 1.6 milyon çocuğu kızamık olma riskinden kurtarmak için bölgeye yollamıştı.

Çok sayıda muhalif, sosyal medyada ölen çocukların fotoğraflarını paylaşarak hüküment yanlısı ajanslar tarafından aşılara sinayür karıştırıldığını iddia etti.

 

Yayınlanma Tarihi:11:41,