Avrupa basını Erdoğan ile dalga geçmeye devam ediyor

Alman gazetesi Erdoğan'ın "Amerika çıkışı"nı bir karikatürle ti'ye aldı.

Avrupa basını Erdoğan ile dalga geçmeye devam ediyor

Ali GÜLEN-SÖZCÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Amerika’yı ilk Müslümanlar keşfetti” çıkışı Avrupa basında alay konusu olmaya devam ediyor.

Alman Tageszeitung gazetesi, konuyu bir karikatürle hicvetti. Amerika kıtası sahiline çıkan kaşif Kristof Kolomb’un karaya ayak basar basmaz, sahildeki kuma yazılmış “Erdoğan buradaydı” yazısı ile karşılaşması çizildi.

Görenleri gülümseten bu karikatürün altında ise, “1492, Amerika’yı Kolomb keşfetmemiş” yazıyor. Karikatürde bir Türk bayrağı ile bir caminin önünde Erdoğan zafer işareti yaparken görülüyor.

Erdoğan, 'Küba' konusunda ısrarlı!Erdoğan, ‘Küba’ konusunda ısrarlı!


“ERDOĞAN ANLAMIYOR”

Avrupa’daki diğer yayın organları ise Erdoğan’ın anlamadığı şeyin “Kolomb’un bir kıtayı keşfetmesi olmadığını, burada bir kıta olduğunun ve farklı bir yer olduğunun ilk kez Kolomb tarafından tespit edilmesi olduğunu” anlatmaya çalışıyor.

Gazetede yer alan haberde; Amerika kıtasının İsa’dan önce bile bazı kavimler tarafından ‘bulunduğu’ ancak buranın farklı bir kıta olduğunun kaşif Kolomb’un keşfinden sonra anlaşıldığı vurgulandı.

MİSYONERLİK HIRSI

Die Welt Gazetesi, konuyu genişçe inceledikten sonra, Erdoğan’ın asıl amacının tarihi gerçeklerle, misyonerlik hırsının birbirine karıştırmak olduğunu yazdı. Alman NTV televizyonu ve onun internet sitesinde yer alan haberde ise, “Erdoğan bu konuda ısrarını sürdürüyor. Ve işin kötü yanı bunun Türk okullarında okutulmasını da istiyor. Milli Eğitim Bakanı iki arada bir derede kalmış durumda” denildi.

'Amerika'yı kim keşfetti' sorusuna böyle bir yanıt!‘Amerika’yı kim keşfetti’ sorusuna böyle bir yanıt!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...