Reklamsız Sözcü

Bir ilaç içti bu hale geldi!

Milyonda bir ihtimal gerçekleşti. 17 Yaşındaki kuaför kız bir ilaç içti ve dünyası karardı.

android-time 11:59
Bir ilaç içti bu hale geldi!
Milyonda bir ihtimal gerçekleşti. 17 Yaşındaki kuaför kız bir ilaç içti ve dünyası karardı.

Her şey İngiliz Leanne Howes’un tedavi için Zantac Ranitidine’i içmesi sonucu başladı. Hapı içer içmez Howes’un derisinde kızarıklıklar, kabarmalar ve su toplamsı oluştu. Bu tedavi şansı yüzde 10 gibi çok düşük olan Steven Johnson Sendromundan başka bir şey değildi. Çok kısa sürede güzelliğiyle dikkat çeken genç kız yüzünün, göğsünün, kollarının ve sırtının derisinin büyük bir bölümünü kaybetti. Ardından saçları, tırnakları, kirpikleri, kaşları döküldü. Yaklaşık 20 kilo kaybetti. Bir deri bir kemik kaldı. Leanne Howes tanınmaz haldeydi.

Leanne Howes o korkunç anları şöyle anlattı: “Korku filmlerindeki zombiler gibiydim!”Doktorların yaklaşık 1 aylık yoğun tedavisi sonucu eski sağlığına kavuşan Howes yeniden doğmuş gibi.

Howes “Şu anda yeniden doğmuş gibiyim. Ben güzelliğime dikkat eden birisiyim. Hastanedeki fotoğraflarıma bakınca kendimi tanıyamıyorum. Canavara benziyormuşum”dedi.

Mide yanması için aldığı hap yüzünden ölümden dönen Leanne Howes şimdilerde herhangi bir ilacı çok dikkatli içiyor.

 
STEVENS JOHNSON SENDROMU NEDİR?

Kısaca SJS, alınan ilaçlara vücudun olumsuz tepki vermesi, reaksiyon göstermesidir.Genellikle ilaç alerjisinin neden olduğu nadir görülen bir hastalıktır. En önemli belirtisi ciltte kaşıntı, ağızda yaralar,deride yanık gibi kabarmalar, kulak, burun ve göz kaplarında şişliktir.

Aşırı reaksiyon gösterme sonucu oluşan ciddi bir alerji olarak tanımlanan hastalık, onu 1922 yılında bulup tanımlayan ve tıp lieratürüne sokan Steven Johnson’ın adıyla anılmaktadır.

Çok nadir görülür. Milyonda iki kişide rastlanır. Kadınlarda daha yaygındır. Tedavi edilmezse ölümle sonuçlanır.Körlüğe ve akciğerin iflasına neden olabilir. Morfin kullanımı hastanın acısını dindirmek için kullanılabilir. Tedavi olarak dört içecek ve yüksek kalori formülü revaçtadır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:0621.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more