Sözcü Plus Giriş

Bosna Hersek yanıyor

Bosna-Hersek'te, başını işsiz gençlerin çektiği ve dörtgündür devam eden gösterilerde tansiyon yükseldi.

10:52 -
Bosna Hersek yanıyor

Tuzla Kantonu hükümet binasını ateşe veren göstericiler, Saraybosna’da da Cumhurbaşkanlığı, kanton binası ve federal hükümet binasına girdi. Binaların camları kırılırken, bazı eşyalar yağmalandı.

Taş atan göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık veren polisin müdahalesi ise yetersiz kaldı. Özel kuvvetlerin müdahalesiyle göstericiler binadan çıkarıldı. Bakanlar ve binadaki memurlar ise güvenli bir şekilde tahliye edildi.

Kanton hükümeti binasının girişi ateşe verilirken protestocular itfaiye aracının geçmesine müsaade etmedi. Zenitsa şehrinde de bazı binalar yağmalandı. Çıkan olaylarda çok sayıda gösterici ve polis yaralandı. İstifa eden Tuzla Kanton Başbakanı Sead Çauşeviç’in Saraybosna’ya hareket ettiği öğrenildi.

Olayların ardından açıklama yapan Bosna-Hersek İslami Birliği Reisi Hüseyin Kavazoviç Efendi, şiddet olaylarının, var olan sorunları daha da kötüleştireceğini belirtti. Kavazoviç Efendi, “Bosna’da memnuniyetsizlik uzun zamandır mevcut. İktidar ve milletvekilleri sorumluluktan kaçamaz.” dedi. Bununla birlikte bu sorunların sükunet ve sulh içinde dile getirilmesini istedi.

Bosna-Hersek’in kuzeyindeki Tuzla’da başlayan gösteriler, güneydeki Mostar şehrine de yayıldı. Hersek-Neretva Kanton hükümet binasına taş atan göstericilerin binaya girerek eşyalara zarar verdiği belirtildi.

Bosna Savaşı’ndan bu yana en ciddi toplumsal olayları yaşayan ülkede işsizlik oranı yüzde 40’lara ulaşmış durumda.

Bosna neden yanıyor?

1992-95 yıllarındaki savaşın yorgunluğunu üzerinden atamayan Bosna'da cumhurbaşkanlığı binasının da ateşe verildiği gösteriler tedirginlik yaratıyor. İşsizlik ve hayat pahalılığı nedeniyle patlayan eylemlerde “Açken sen, sen değilsin” pankartları açıldı.

Dağılan Yugoslavya ülkeleri arasında en fakiri olduğu belirtilen Bosna Hersek, 100 binden fazla kişinin öldürüldüğü 1992-1995'teki savaşın ardından en büyük şiddet olaylarına sahne oluyor. Arap Baharı'na ithafen “Bosna Baharı” diye adlandırılmaya başlanan eylemler, salı günü ülkenin kuzeyindeki eski endüstri merkezi Tuzla'da bir fabrikanın özelleştirme politikasıyla kapanmasının ardından başladı. 10 bine yakın işçi, işsiz kalmalarına, maaşlarını alamamalarına tepki göstererek eylem yapmıştı.

Böyle şiddet görmedik

İşsizlikle birlikte yolsuzluğu, siyasi durgunluğu protesto eden göstericilerin eylemi ülke geneline yayıldı. Önceki gün Tuzla dışında Saraybosna, Zenitsa, Mostar başta olmak üzere 20'den fazla şehirde eylem düzenlendi. Eylemciler, Saraybosna Kanton Parlamentosu ve Saraybosna Merkez Belediyesi'nin bulunduğu binaları ateşe verdi. Akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı binasında da yangın çıktı. Polis göstericilere, gözyaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale ederken, en az 150 kişi yaralandı, 180'den fazla gösterici gözaltına alındı. Eylemler sonrası Tuzla Kantonu Başbakanı Sead Çauşeviç ile Zenitsa-Doboy Kantonu Başbakanı Munib Husejnagiç istifa ettiklerini açıkladı. Srecko Latal isimli analist, başkentin “savaş bölgesi” gibi göründüğünü söylerken, “90'lardaki savaştan beri böyle şiddet olayları görmedik” dedi.

Ülkede her beş kişiden biri açlık sınırının altında yaşıyor. İşsizlik oranı yüzde 40'lara ulaşmış durumda.  Halk, politikacıları 20 senedir ülkeyi yolsuzluk batağına sürüklemekle, beceriksiz davranmakla suçluyor.

Nihat Karaç isimli inşaat işçisi “İnsanlar aç oldukları için protesto ediyor, çünkü işleri yok. Hükümetin istifasını istiyoruz” dedi. Tuzla'da gösterilere katılan işsiz ekonomist, “Bana kalırsa eylemler, gerçek bir Bosna baharı. Sokaklarda daha çok insan olacak. Bosna'da yaklaşık 550 bin işsiz var” dedi.  Sosyal medyada ise gösterilerde açılan “Açken sen, sen değilsin” pankartlarının fotoğrafları paylaşıldı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:27 09.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more