Reklamsız Sözcü

Bosna’da sokaklar boşalmıyor!

Bosna Hersek'te hükümete karşı gösteriler sürüyor. Cuma günü yakılan Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanan kalabalık, siyasilerin maaşının azaltılmasını ve 'zararlı özelleştirme'lere son verilmesini istiyor.

android-time 16:43
Bosna’da sokaklar boşalmıyor!
Bosna Hersek'te hükümete karşı gösteriler sürüyor. Cuma günü yakılan Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanan kalabalık, siyasilerin maaşının azaltılmasını ve 'zararlı özelleştirme'lere son verilmesini istiyor.

SARAYBOSNA

Bosna Hersek'teki protestolar devam ediyor. Kalabalık bir grup, başkent Saraybosna'daki eylemler sırasında cuma günü yakılan Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplandı. Büyük çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu grup, Cumhurbaşkanlığı önündeki caddeyi araç trafiğine kapattı.

Göstericilerden Arnela Kahriç, ülkede bazı değişimlerin yapılması gerektiğini düşündüklerini ve geçen günlerde yaşanan eylemlerin, halkın mevcut durumdan duyduğu memnuniyetsizliğin göstergesi olduğunu dile getirdi.

Politikacıların maaşlarının azaltılmasını ve “zararlı” özelleştirme anlaşmalarının iptal edilmesini talep eden göstericiler, ülkeyi oluşturan iki etnisiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu hükümetinin de istifasını istedi.

İSTİFA TALEBİ

Cumhurbaşkanlığı binası önündeki eylem olaysız sona ererken, göstericiler Saraybosna Kantonu İçişleri Bakanlığı binasına doğru yürüyüşe geçti.

Öte yandan, ülkenin kuzeybatısındaki Bihaç kentinde de eylemler devam ediyor. Şehir merkezinde toplanan kalabalık bir grup, Una-Sana Kantonu Başbakanı Hamdiya Lipovaça'nın istifasını talep etti. Bihaç'taki protestolar sırasında geniş güvenlik önlemleri alındığı ve herhangi bir olayın yaşanmadığı gözlendi.
Bosna Hersek'in diğer şehirlerinde ise herhangi bir protesto girişiminin olmadığı öğrenildi.
Saraybosna'da, önceki gün yapılan eylemlerde, Cumhurbaşkanlığı ve Saraybosna Kantonu hükümet binasının yanı sıra Bosna Hersek Arşivi de protestocular tarafından yakılmıştı. Gösterilerin ardından, Saraybosna Kantonu Başbakanı Suad Zelykoviç istifa ettiğini açıklamıştı.

AB 'DEN TEKLİF

Avrupa Birliğinin (AB) Bosna Hersek Yüksek Temsilci Valentin İnzko, “Ülkedeki gerilimin yükselmesi halinde, AB bünyesindeki askeri birliklerden yardım istenmesi konusunu düşünebiliriz” ifadelerini kullandı. İnzko, ülkesi Avusturya'daki “Kurier” gazetesine verdiği demeçte, Bosna Hersek'te devam eden protestoların ardından 11 Şubat Salı günü, Uluslararası İdare Kurulunda bir değerlendirme yapacaklarını kaydetti. Avusturya'nın, Bosna Hersek'teki asker sayısını arttıracağını kaydeden İnzko, ülkedeki gerilimin yükselmesi halinde AB bünyesindeki askeri birliklerden de yardım istenmesi konusunun düşünülebileceğini belirtti. İnzko ayrıca, Bosna Hersek'teki eylemler nedeniyle oluşan durumu, “Dayton Barış Antlaşması'nın imzalandığı 1995 yılından bugüne kadarki en kötü durum” olarak değerlendirdi.

Bosna Hersek'teki protestoların haklı olduğunu da kaydeden İnzko, toplumsal eşitsizliğin insanları memnuniyetsizliğe sürüklediğini ifade etti. İnzko, “İnsanlar uzun yıllarca protesto etmedi çünkü 100 binden fazla insanın hayatını kaybettiği bir savaşın ardından gelen barış önemliydi. Protestolara katılanların çoğunluğunu Müslüman Boşnaklar oluşturuyor. Artık eylemler, başladığı nokta olan Tuzla'dan farklı bir boyuta ulaştı. Tuzla'daki çalışanlar her çarşamba eylem yapıyordu ancak kimse onlara ilgi göstermiyordu” ifadelerini kullandı.

Dayton Barış Antlaşması'nın son derece başarılı bir barış anlaşması olduğunu ancak anayasal bir analaşma olarak karmaşık yapıya sahip olduğunu belirten İnzko, “Bosna Hersek Federasyonu'nda 11 hükümet, 11 başbakan, 11 içişleri bakanı bulunuyur. Bu, etkili bir sistem olmadığı gibi pahalı da” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more