Reklamsız Sözcü

Böyle isyan görülmedi

Dünya bir süredir farklı nedenlerden ötürü isyanlara tanık oluyor. Bu kez ayaklanmanın adresi Avustralya. Ve binlerce kişi çok farklı bir nedenden ötürü plajlara döküldü.

android-time 11:41
Böyle isyan görülmedi
Dünya bir süredir farklı nedenlerden ötürü isyanlara tanık oluyor. Bu kez ayaklanmanın adresi Avustralya. Ve binlerce kişi çok farklı bir nedenden ötürü plajlara döküldü.

Geçen kasım ayında bir sörfçü köpekbalığı saldırısında öldü. Son üç yıl içinde köpekbalığı saldırısında ölen yedinci kişiydi. Bu nedenle sahillerin daha güvenli hale getirilmesi için yetkililer üzerinde baskı oluşmaya başladı.

Ve sonunda federal yetkililer, Batı Avustralya açıklarında 1 kilometreden fazla yaklaşan 3 metreden uzun köpekbalıklarının avlanması için onay verdi.

Buna göre plajların açıklarına yemli çengeller takılacak ve hayvanların sahile yaklaşması engellenmeye çalışılacak. Çengele takılan 3 metreden uzun olanlar vurularak öldürülecek, diğerleri okyanusa geri bırakılacak.

İşte tüm bu olanlar Avustralyalıları isyan ettirdi. Üç yılda ölümcül toplam 7 vaka yaşandığını belirten Avustralyalılar, bu uygulamanın kaldırılması için sahillere koştu. Dün ülkenin çeşitli plajlarında binlerce kişi köpekbalıklarına sahip çıkmak için eylem yaptı.

Devlet yetkilileri, uygulamanın hayat kurtaracağını savunuyor. Ancak çevreci örgütler ve onlara destek veren vatandaşlar uygulamanın gereksiz ve vahşi olduğunu öne sürüyor.

Protestoculardan John Lee, “Onları öldürmeye gerek yok. Burası onların evi. Köpekbalıklarını öldürün, balinaları öldürün, okyanusta sudan başka ne kalacak” dedi.

Avustralya'da yapılan anketler halkın yüzde 80'ninden fazlasının köpekbalıklarının öldürülmesine karşı çıktığını ortaya koyuyor. Okyanusta yüzen ya da sörf yapanların riski de kabul etmesi gerektiğine inanıyorlar.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more